Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu to miejsce szczególne, w którym tworzyła się historia. To właśnie z tego względu w 2016 wybrano starą zajezdnię autobusową na miejsce opowieści o nowym, powojennym Wrocławiu.
Centrum Historii Zajezdnia powstało w dawnej zajezdni autobusowej nr VII jako wystawa historyczna i miejsce wszelakich projektów edukacyjnych i kulturalnych, związanych z najnowszą, powojenną historią Wrocławia i Polski. Wystawa pokazuje, jak długą i wyboistą drogę przeszło nasze miasto przez ostatnie kilkadziesiąt lat, od czasów zakończenia II Wojny Światowej. Udostępniona w Zajezdni wystawa stała “Wrocłąw 1945-2016” to swego rodzaju podróż w czasie. Co ważne - to podróż multimedialna, pełna oryginalnych eksponatów sprzed lat, cennych zdjęć, pokazana w nowoczesny sposób.
Ceglany budynek Zajezdni pełnił najpierw funkcję zajezdni tramwajowej, a następnie zajezdni autobusowej. W czasie oblężenia Festung Breslau z budynku pozostało niewiele. Dopiero w latach 60-tych odzyskał swoją dawną funkcję. Kiedy w 1980 roku wybuchły ogólnopolskie strajki, pracownicy zajezdni dołączyli się do strajku, blokując autobusami wyjazd z zajezdni. Łącznie do protestu we Wrocławiu dołączyło 176 okolicznych zakładów pracy, ale to właśnie w Centrum Historii Zajezdnia miały miejsce najważniejsze wydarzenia strajkowe. Stąd też wiadomo, jak ważne dla miasta i dla całego kraju było to miejsce.
Przechodząc już do samej wystawy - to nie tylko miejsce dla miłośników historii, ale dla każdego Polaka, który powinien znać jej podstawy. 28 tematycznych przystanków, z czego 5 dotyczy jeszcze czasów przedwojennych i wojennych pokazuje jak zmieniało się miasto i jego mieszkańcy. I tak jeden z przystanków to pokój stylizowany na czasy niemieckiej i sowieckiej okupacji, inny to wielka szachownica mająca uzmysłowić jak wielkie znaczenie miały ruchy Stalina.
Wystawę tworzy także wagon, który zwoził do Wrocławia repatriantów oraz więzienie, obrazujące miejsce przebywania osób, które po wojnie uznano za wrogóe nowego systemu, choć w rzeczywistości walczyli oni o wolność kraju. Na terenie wystawy znajdziemy również kiosku RUCH-u, gdzie za witryną widać legendarne PRL-owskie przedmioty jak papierosy, mydła czy inne przedmioty codziennego użytku. Wszystkie te rzeczy są oryginalne. Idąc dalej trafisz do sklepu mięsnego, w którym - jak na standardowy sklep w PRL-u przystało - nie ma towaru. To jednak nie wszystkie przystanki w Centrum Historii Zajezdnia. Jest ich więcej, a każdy z nich obrazuje część naszej historii. Historii trudnej, ale takiej, która doprowadziła do tego, gdzie żyjemy obecnie.
Na zwiedzanie wystawy warto zarezerwować około 2 godzin. Dodatkowo w Zajezdni organizowane są wystawy czasowe - o tym czy i jaka wystawa jest tam dostępna obecnie sprawdzisz na Facebooku i stronie internetowej Centrum Historii Zajezdnia. Oprócz wystaw stałych i czasowych warto wspomnieć, że w Zajezdni przez cały rok organizowane są dodatkowe wydarzenia - seanse filmowe, warsztaty, prelekcje, kino plenerowe. Warto odwiedzić to tętniące życiem miejsce!