Atrakcje turystyczne dla dzieci we Wrocławiu

Atrakcje turystyczne dla dzieci we Wrocławiu

Wrocław to miasto, w którym dzieci nie będą nudzić się ani przez chwilę! Dlaczego tak chętnie odwiedzają nas rodziny z dziećmi? Co sprawia, że po pierwszej wizycie we Wrocławiu prawie pewne jest, że dzieci będą żądały powrotu? Odpowiadamy!

1. ZOO Wrocław

Najbardziej popularną wrocławską atrakcją, w której szczególnie zakochane są dzieci, jest Wrocławski Ogród Zoologiczny. Nie ma tu ani grama przesady- ZOO we Wrocławiu jest nie tylko największą powierzchniowo atrakcją Wrocławia (zajmuje obszar 33 hektarów!), ale i najciekawszą. ZOO we Wrocławiu jest najstarszym ogrodem zoologicznym w Polsce, ale szczególnie popularne stało się w 2014 roku, kiedy na jego terenie otwarto Afrykarium. To za jego sprawą do wrocławskiego ZOO zaczęły przyjeżdżać prawdziwe tłumy, chcące złożyć wizytę w pierwszym oceanarium w kraju i jedynym takim na świecie. Powstała z połączenia słów: Afryka i akwarium nazwa nawiązuje do tego, co znajdziemy w środku ogromnego pawilonu, mieszczącego w 21 basenach aż 15 milionów litrów wody. Ponad 350 gatunków ryb, hipopotamy, żółwie, pingwiny, kotiki, manaty, płaszczki, krokodyle i wiele wiele innych zwierząt pochodzących z rejonów afrykańskich podziwiać można w kilku strefach: Morze Czerwone, Afryka Wschodnia, Kanał Mozambicki, Wybrzeże Szkieletów i Dżungla nad rzeką Kongo.

Najczęściej fotografowanym miejscem w Afrykarium jest podwodny tunel- można się poczuć tak, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w kapsule wodnej. Lecz poza Afrykarium, wrocławskie ZOO ma do zaoferowania wiele więcej. Zewnętrzne wybiegi, woliery z ptakami, Odrarium, fokarium czy terrarium są domem dla ponad 10 tysięcy zwierząt. Dodatkowo, młodsze dzieci mogą skorzystać ze specjalnie przygotowanych wózków (spacer po zoo może zająć nawet kilka godzin), parku linowego czy wielu punktów gastronomicznych, w których można się posilić, by mieć siłę na dalsze zwiedzanie. Jeśli planujecie przyjazd do Wrocławia z dziećmi, to ZOO jest punktem absolutnie obowiązkowym!

2. Hydropolis

Skąd biorą się fale? Jak to możliwe, że woda płonie? Jak działa drukarka wodna? Na te i na inne pytania związane z wodą odpowiedź znajdziemy w Hydropolis, unikatowym centrum wiedzy, które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Zgromadzone tu technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw. W Hydropolis zaobserwujemy jak działa najdłuższa w Europie drukarka wodna, staniemy w samym środku sceny polowania żarłacza tygrysiego na ławicę 1500 tuńczyków, wejdziemy do legendarnego batyskafu Trieste, będziemy podziwiać najdokładniejszą na świecie akrylową kopię rzeźby Dawida, odkryjemy Wrocław z lotu ptaka za sprawą najnowocześniejszej makiety w Polsce, a także sprawdzimy zasady działania najważniejszych starożytnych wynalazków wodnych. Wszystko to okraszone filmami, artykułami, instalacjami multimedialnymi i interaktywnymi planszami edukacyjnymi. W Hydropolis nie ma mowy o nudzie- to wielka frajda nie tylko dla dzieci, ale i ich rodziców. Szukajcie miejsca w kalendarzu i wpadajcie do najciekawszego podziemnego obiektu we Wrocławiu!

3. Aquapark

Wrocławski Aquapark to największy basen w mieście i jeden z ciekawszych parków wodnych w Polsce. Do dyspozycji jest aż siedem zjeżdżalni o różnym poziomie trudności, z czego dwie przeznaczone są dla najmłodszych dzieci i ich rodziców. Jeden z basenów wytwarza sztuczną falę, a w leniwej rzece nawet nie trzeba się starać, bo nurt wody powoli zaprowadzi nas do kolejnego basenu. Z tych atrakcji korzystać mogą również młodsze dzieci, z kolei dla tych najmłodszych przygotowano specjalną strefę z brodzikiem i statkiem pirackim oraz dziecięcą zatokę - nieckę stworzoną do nauki pływania, która posiada też zjeżdżalnię i ścienne fontanny. Brodzik to ulubione miejsce maluchów. Wszystko za sprawą podgrzewanej wody, licznych gejzerów, łagodnej zjeżdżalni i kolorowych dekoracji. Jednak również i tu nie zapomina się o rodzicach- do ich dyspozycji są wygodne leżaki i kojce, pomocne, gdy rodzic potrzebuje się przebrać.

4. Kolejkowo

Kto z nas jako dziecko nie bawił się kolejkami? A może razem ze swoimi dziećmi chcecie odbyć sentymentalną podróż do czasów dzieciństwa? Lepszej okazji na powrót do przeszłości niż wizyta w Kolejkowie raczej nie będzie. W miniaturowym świecie w Kolejkowie jeździ 27 pociągów ciągnących 118 wagonów po blisko kilometrze torów. Podczas zwiedzania Kolejkowa spotkacie się nie tylko z, być może znanymi już Wam miejscami Dolnego Śląska, ale i będziecie mogli podejrzeć życie jego miniaturowych mieszkańców. Gwar ulic, jeżdżące samochody, tramwaje, pływające statki i stukot przesuwających się po szynach pociągów- to wszystko zawarte jest na ruchomej, ogromnej makiecie, w której każda postać stworzona jest tak realistycznie, że wydaje się, jakby postaci Kolejkowiczan rzeczywiście żyły. A może to nie złudzenie? Może żyją naprawdę? Sprawdźcie to sami, odwiedzając Kolejkowo ze swoimi dziećmi. Można tu przybywać z całymi rodzinami- każde pokolenie będzie tu zachwycone!

5. Wystawa Pająków

Dzieci są niezwykle ciekawskie i raczej nie ma lepszej nauki niż doświadczanie jej na własnej skórze. W Sky Tower, oprócz wspomnianego Kolejkowa, polecamy zajrzeć na Wystawę Pająków i Skorpionów. To niepowtarzalna okazja by zobaczyć jednego z najbardziej jadowitych pająków na świecie- czarną wdowę, a także ptaszniki, wije czy skorpiony. O każdej pełnej godzinie śmiałkowie mogą potrzymać niegroźnego pająka na ręce, a także być świadkami karmienia ich na żywo. Całości pałąkowego klimatu dopełniają niesamowite rzeźby, instalacje i elementy artystyczne. Więc wszystkich tych, którzy mają coś ze Spider Mana, zapraszamy tu, na jedyną taką wystawę w okolicy.

6. Jump World

Park Trampolin Jump World to zdecydowanie nie miejsce dla leniuszków. Tu, na największej powierzchni trampolinowej we Wrocławiu będzie można zużyć pokłady niespożytej energii. Przestrzeń do szaleństwa jest duża: arena główna, basen z gąbkami, miejsce walk gladiatorów, strefa basketu, strefa siatkówki, dodgeball, strefa akrobatyczna czy jump lina, której w trakcie lotu można puścić się po to, by zanurkować w gąbkach- to wszystko czeka na dzieciaków i ich rodziców, którzy chcą spędzić czas aktywnie i wydzielić trochę adrenaliny. Oprócz tego dostępne są też automaty z grami, z których skorzystać można wtedy, gdy na jumpowe szaleństwo straciliśmy już wszystkie siły.

7. Bobolandia

Bobolandia to największy tego typu obiekt w Polsce, w którym na powierzchni ponad 3000 m kw. znajdują się: małpi gaj, armatki na sprężone powietrze, ogródek z zabawkami, zjeżdżalnia wulkan, trampolina pięciopolowa, 10-cio metrowa zjeżdżalnia rolkowa, dmuchańce, cymbergaje, góra piaskowa, stoły bilardowe i wiele więcej atrakcji, które sprawiają, że nawet najbardziej sceptycznie nastawionemu dziecku zapłoną lampki w oczach! W Bobolandii nie tylko Wasze dzieci spędzą szalony czas, ale i Wy, rodzice, będziecie bawić się równie dobrze (według niektórych nawet i lepiej!). Po zabawie można też uzupełnić spalone kalorie w przynależącej do parku restauracji.

8. Klockownia

Wielki park z przeróżnymi klockami, czyli Klockownia to miejsce, które łączy rozrywkę z nauką i praktyką skupienia. To nie tylko świetna zabawa, ale i szansa na rozwijanie logiki, wyobraźni przestrzennej, kreatywności, budowanie pewności siebie i rozwijanie relacji z innymi budowniczymi. Klockownia podzielona jest na kilka stref, przeznaczonych dla dzieci w różnym wieku - już 9-cio miesięczne dzieciaczki mogą przybyć tu i bawić się specjalnymi, miękkimi klockami, dostosowanymi do najmniejszych paluszków. Po całym trudzie budowania największą satysfakcję sprawia jednak demolka, wyzwalająca radość burzenia i przewracania wszystkiego do góry nogami! To dopiero szaleństwo!

9. Loopy’s World

Loopy’s World to rodzinny park rozrywki, w którym oprócz dmuchańców, zjeżdżalni i drabinek dzieciaki skorzystać mogą z kolejek, pokonywać tory przeszkód czy przeczołgiwać się przez tunele. Rodzice w tym czasie mogą odpocząć w kawiarence albo po prostu dołączyć do wspólnej zabawy. Często nie trzeba ich namawiać, bo przecież w każdym z nas w środku drzemie dziecko, które widząc takie atrakcje, budzi się nagle. I wcale się temu nie dziwimy. Zrobilibyśmy to samo!

10. Wrocławskie Krasnale

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie wspomnieli o tym, co właściwie z Wrocławiem kojarzy się najbardziej. A są to oczywiście Wrocławskie Krasnale- chowające się po kątach figurki skrzatów, stawiane w znamienitych miejscach. Można je znaleźć właściwie wszędzie, ale trzeba dobrze rozglądać się i patrzeć pod nogi, żeby je zauważyć. Po ulicach i zakamarkach miasta pochowane jest aż 360 krasnalowych figurek, choć nieoficjalnie wiadomo, że jest ich dużo więcej. Każda ma swoje imię, kojarzące się z miejscem, w którym stoi. I tak osiedle Sępolno ma swojego Sępika, Oporów- Opornika, a Hydropolis- Hydrka. Wymieniać można długo, ale lepiej po prostu spotkać je na żywo! Możliwe jest nabycie specjalnej mapy, albo zainstalowanie aplikacji, która “łapie” krasnale - szukanie ich sprawia ogromną frajdę, a im więcej ich znajdziemy tym większa satysfakcja! Raz w roku, we wrześniu krasnale mają swoje święto - Festiwal Krasnoludków. Oprócz nich uczestniczyć w imprezie mogą też ludzie. Podobno nawet w tych dniach krasnale zdradzają swoje sekrety dzieciom. Nie są to potwierdzone informacje, ale nie pozostaje chyba nic innego jak sprawdzić to na własnej skórze.

Wrocław zaprasza dzieci!

Nie ulega dyskusji, że Wrocław to miejsce idealne dla rodzin z dziećmi. Żeby skorzystać z wszystkich atrakcji, jakie oferuje miasto najmłodszym turystom i mieszkańcom, trzeba co najmniej kilku dni. We Wrocławiu na dzieciaków czeka mnóstwo łatwo dostępnej wiedzy przekazanej za pomocą najnowocześniejszych technologii w centrach edukacyjnych, emocji, adrenaliny i aktywnej zabawy. Wszystkie te miejsca są również ciekawe dla dorosłych, którzy nie przychodzą tam tylko po to, by pilnować swoich pociech, ale sami mają frajdę ze spędzania z nimi czasu. A chyba o to chodzi w rodzinnym wyjeździe, żeby wszyscy bawili się dobrze!