TOP 15: Atrakcje we Wrocławiu

TOP 15: Atrakcje we Wrocławiu

Wrocław to miasto, w którym nie można się nudzić - miasto spotkań i wielu kultur, których ślady są obecne i widoczne w miejskiej tkance, nowoczesne, rozwijające się, miasto muzeów, parków i mostów, niesamowitych miejsc.

Atrakcji turystycznych jest co niemiara. Ciągle przybywa nowych i są bardzo różnorodne. Dla dorosłych, dzieci, rodzin. Przedstawiamy 15 z nich, ale zapewniamy, że jest ich o wiele więcej. W poniższym artykule znajdziecie propozycję, które z pewnością przydadzą Wam się podczas weekendowego zwiedzania. Znajdziecie tu TOPowie miejsca na Wrocławskiej mapie atrakcji turystycznych. Zatem... zaczynamy!

1. Hydropolis - Centrum Wiedzy o Wodzie

Głębiny
„Wszystko zaczyna się od wody” – to motto Centrum Wiedzy o Wodzie „Hydropolis”. Jedno z najbardziej znanych wrocławskich muzeów zachwyca i fascynuje, chociaż pomysł, żeby utworzyć muzeum wody, mógł wydawać się nieco ekscentryczny.” Hydropolis” to 7 stałych stref tematycznych, cykliczne wystawy czasowe. Wydzielono tu także specjalną strefę dla dzieci oraz przestrzeń relaksu ze ścianą zielonego „mchu”, który symbolizuje widziane z lotu ptaka lasy amazońskie.

W muzeum zobaczymy i poznamy inżynierię wodną, współdziałanie człowieka z wodą, życie oceanu, życie w głębinach. To miejsce, w którym multimedia, interaktywne instalacje i technologie ukazują potencjał wody tkwiący w miastach, głębinach, atmosferze, a także w ludzkim ciele. Takiego muzeum jeszcze nie było! Frajda i nauka w jednym - dla dorosłych i dzieci. Będąc we Wrocławiu nie można zapominać o tym miejscu. Niezapomniane wrażenia.

2. Panorama Racławicka - warto zobaczyć

panorama raclawsicka
Turystom odwiedzającym Wrocław z pewnością przypadnie im do gustu wizyta w Panoramie Racławickiej, gdzie można zobaczyć wspaniałe dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Panorama Racławicka to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej w formie wielkiego panoramowego obrazu.

Dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich, takich jak zastosowanie specjalnej perspektywy i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście) przenosi widza w inną rzeczywistość i inny czas. Przenosi zwiedzających pod Racławice, gdzie miała miejsce zwycięska bitwa Insurekcji Kościuszkowskiej. Panorama Racławicka łamie także stereotyp nudnych muzeów. Wrażenia po zobaczeniu obrazu i przebywaniu niejako w środku bitwy są niezapomniane.

3. ZOO Wrocław - atrakcje we Wrocławiu

DSC09719
To kultowe miejsce na mapie stolicy Dolnego Śląska, ogromna atrakcja turystyczna, miejsce odpoczynku rodzinnego, relaksu i edukacji. We wrocławskim ZOO żyje ponad 1000 gatunków zwierząt. Gady, ptaki, ssaki, ryby, motyle i wiele innych. Ogród zoologiczny nigdy się nie nudzi, przybywa nowych zwierząt. Spotkamy tutaj m.in.: lwy, wilki, tygrysy, słonie, alpaki, pingwiny, kameleony, lemury, pantery, żółwie, żyrafy, wielbłądy, hipopotamy, żubry, cudowne kolorowe ptaki z różnych części świata, faunę morską, dziwy i cuda przyrody, niesamowite okazy.

Ogromnym powodzeniem u zwiedzających cieszy się Afrykarium. Pomysłodawcą i autorem założeń koncepcyjnych i nazwy Afrykarium, powstałej z połączenia słów Afryka i Akwarium, jest Radosław Ratajszczak, prezes spółki ZOO Wrocław. Główna myśl przewodnia tego miejsca to prezentacja różnorodnych ekosystemów związanych ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu, pod ogólnym hasłem „życiodajne wody Afryki”! To pierwsze w Polsce oceanarium oraz jedyne na świecie, które poświęcone jest faunie i florze jednego kontynentu.

Pingwiny 6

Oceanarium we wrocławskim ZOO to jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce. Kogo można tu spotkać? Mieszkańców Morza Czerwonego oraz mieszkańców jego plaż i rafy koralowej, takich jak jedne z największych żółwi lądowych świata, czyli żółwie pustynne oraz bajecznie kolorowe ryby rafy koralowej. W podziemiach Afryki Wschodniej na turystów czekają hipopotamy nilowe, mrówniki, endemiczne ryby słodkowodne jezior Malawi i Tanganiki, które zachwycają kształtami i kolorami. Zobaczymy tu dik diki, jedne z najmniejszych antylop na świecie, naziemne wiewiórki przylądkowe oraz mangusty. Kanał Mozambicki to kolejne miejsce Afrykarium.

Wizyta w podwodnych tunelach robi duże wrażenie, zwłaszcza, że odwiedzających otaczają rekiny czarnopłetwe, szare, brunatne i lamparcie, płaszczki i inne ryby oceaniczne. Radość sprawi turystom małym i dużym obserwowanie pingwinów przylądkowych i kotików afrykańskich.

Mieszkają tu też zachwycające meduzy, niebezpieczne skrzydlice i mureny oraz mało poznane, świecące w mroku głębin latarniki. Wycieczkę kończy wizyta w dżungli, otaczającej rzekę Kongo. ZOO można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem.

4. Sky Tower - punkty widokowy

fb img 1647252067133

fot. Piotr Mitelski

Chcesz zobaczyć Wrocław z góry? Koniecznie odwiedź Punkt Widokowy Sky Tower Wrocław. Sky Tower to pierwszy drapacz chmur we Wrocławiu i jeden z najwyższych budynków miasta, który ma aż 212 m wysokości. Punkt widokowy znajduje się na 49. Piętrze wieżowca. Krajobrazy widziane zza okien robią duże wrażenie o każdej porze roku. W tym miejscu chętnie robi się zdjęcia, stanowi także scenerię dla zaręczyn czy różnych sesji fotograficznych.

Rocznie punkt widokowy Sky Tower odwiedza około 300 tys. osób. To jeden z najważniejszych punktów turystycznych Wrocławia. Najładniej wygląda o zachodzie słońca i po zmierzchu. Z przeszklonych okien, przy dobrej widoczności oprócz Wrocławia można także zobaczyć Śnieżkę czy Ślężę. Bilety na punkt widokowy można kupić online lub na miejscu.

5. Wrocławskie Krasnale

20190525 152743
Wrocław zamieszkuje 360 krasnali. Żyją we wszystkich częściach miasta, turyści, zwłaszcza ci młodsi lubią ich szukać, a potem uwieczniać na zdjęciach. Można zwiedzać Wrocław trasą krasnali, ciekawa przygoda dla dzieci i dorosłych. skrzaty są jednym z symboli Wrocławia. Jest ich tu całkiem sporo i choć są widoczne, to ich życie w Podziemnym Świecie nie przeszkadza mieszkańcom. Raz w roku krasnale mają swoje święto - wrześniowy Festiwal Krasnoludków.

To prawdziwie bajkowa uroczystość, kilka dni radosnej, kolorowej fiesty, w której uczestniczą krasnale i ludzie. Dzieci w krasnalowych czapkach kolorują małe domki dla swoich małych przyjaciół. Krasnale stały się już symbolem Wrocławia. Zatem, jeżeli zwiedzacie to piękne miasto, patrzcie także w dół, bo te małe skrzaty mogą być wszędzie. Warto je poznać.

6. Ogród Japoński

Trochę Japonii w stolicy Dolnego Śląska? Zapraszamy do Ogrodu Japońskiego. Cechują go oryginalne rośliny i niezwykła aranżacja przestrzeni. Ogród Japoński to jedno z najpopularniejszych miejsc spacerów i relaksu turystów, a także wrocławian. Jest pięknie, kolorowo i egzotycznie. Zobaczymy to około 200 gatunków drzew, krzewów i kwiatów. Niektóre z nich - dęby, cisy, azalie pontyjskie czy różaneczniki katawbijskie, pochodzą z pierwszego okresu działania ogrodu, z początku XX wieku.

W ogrodzie jest około 30 gatunków roślin z Dalekiego Wschodu i Japonii. To m.in. modrzewnik chiński, miłorząb dwuklapowy, klon grabolistny, szupin chiński. Ciekawe są także drzewka niwaki, czyli: sosna drobnokwiatowa, cyprisik tępołuskowy, ostrokrzew karbowanolistny. W ogrodzie zachwyca układ strumieni, kaskad i stawów. Są silnie osadzone w dalekowschodniej filozofii i kulturze, a ogród jest pełen symboli. Ryby w stawie Ogrodu Japońskiego – karpie Koi – nie są wybrane przypadkowo. To obowiązkowi lokatorzy tradycyjnych ogrodów japońskich. Karp Koi to symbol szczęścia, odwagi i długowieczności. Ryby tego gatunku żyją nawet 70 lat. Intersujące miejsce.

7. Kolejkowo Wrocław

FD8A6642
Twórcy Kolejkowa stworzyli ogromną makietę, atrakcję tętniącą życiem i przedstawiającą Dolny Śląsk. Rzeczywistość jest odwzorowana precyzyjnie, podziwiamy znane nam obiekty i obserwujemy życie miniaturowych mieszkańców Kolejkowa, ukazując ich w przeróżnych sytuacjach dnia codziennego. Widać życie na wsi, górskie wyprawy, śluby, pogrzeby, pracę na polu i życie Wrocławia oraz mniejszych miejscowości.

Kolejkowo mieści się w najwyższym budynku we Wrocławiu w Sky Tower na I piętrze, ekspozycja liczy 900 metrów kwadratowych. Zobaczyć na niej można m.in. makiety obiektów z Wrocławia oraz całego Dolnego Śląska. Swoje miejsce znalazły tam takie perełki architektoniczne jak: Dworzec Świebodzki, ratusz oraz kamienice wrocławskiego rynku, hotel Monopol, ul. Piłsudskiego, Solpol, charakterystyczne bloki mieszkalne, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu, schronisko Szwajcarka w Sudetach Zachodnich. Życie w miniaturze z pociągami w roli głównej, atrakcja turystyczna, która zachwyci każdego bez względu na wiek.

8. Loopy’s World

Kolejna atrakcja dla dzieci to Rodzinne Centrum Rozrywki Loopy’s World. Mieści się w Bielanach Wrocławskich, przy ul. Czekoladowej 20. To miejsce, w którym zabawa nie ma końca. Na powierzchni 4000 m kw. znajduje się kilkupoziomowa konstrukcja oraz 7 zjeżdżalni o różnym stopniu trudności i długości w tym: zjeżdżalnia spiralna, zjeżdżalnia bez torów “Czarna Adrenalina” (uwaga, mocne wrażenia!) oraz zjeżdżalnia rodzinna (4 równoległe tory) i dla maluchów.

Na dzieci czekają 4 trampoliny, kolorowe boisko, tor saneczkowy, tunele i tajemnicze przejścia, tory przeszkód, mostki i pochylnie i równoważnie i wiele innych atrakcji. Na terenie Centrum dostępne są również atrakcje dodatkowo płatne: Restauracja Loopy’s World, elektryczna kolejka i automaty do gier.

9. Muzeum Iluzji - atrakcje dla dzieci Wrocław

muzeumiluzji
Niesamowite miejsce na Wyspie Piasek, gdzie można przeżyć fantastyczną przygodę z nauką i szczyptą magii. Część wystawowa muzeum zajmuje 400 m kw. Powierzchni. Iluzja spotyka się ze sztuką i wynalazkami naukowymi. Tu nauka jest ciekawa - fizyka i optyka przedstawione są razem przy pomocy tajemniczych dzieł sztuki oraz klasycznych zagadek. Połączenie wrażeń zmysłowych z interaktywnymi zabawami, takimi jak rysowanie światłem, tworzenie cieni czynią to miejsce zupełnie wyjątkowym.

To tu poznamy świat do góry nogami. Tajniki wiedzy i iluzji (ale nie wszystkie) odkryją przewodnicy Muzeum.

10. Kopalnia Wrocław – Strefa Wakacji

kopalnia wrocław atrakcje
Kopalnia Wrocław - Strefa Wakacji to atrakcja turystyczna na letnie dni, mieszcząca się w Paniowicach, przy ul. Odrzańska 11. Jest to miejsce Sportu i Rekreacji pod Wrocławiem. Dla gości przygotowano trzy plaże, otoczone przepiękną zielenią, które znajdują się w obszarze Natura 2000. Jeśli swój czas wolny lubicie spędzić aktywnie, znajdziecie tutaj mnóstwo atrakcji dla każdego! FLYBOARD, PARK WODNY, DESKI SUP, KAJAKI, PLAC ZABAW, STREET WORKOUT, BOISKA DO SIATKÓWKI i wiele, wiele innych.

Na miejscu dostępne są parkingi oraz Camper Park, gdzie bez problemu zaparkujecie Kampera i podłączycie się do wody i prądu, zostając tu nawet na kilka dni. Przy każdej plaży znajdziecie Beach Bary i Food Trucki z jedzonkiem i piciem, a jeśli chcecie, możecie korzystać bezpłatnie z dostępnych na obiekcie GRILLI.

Bliskość i dogodny dojazd z Wrocławia powoduje, że miejsce cieszy się popularnością wśród mieszkańców miasta. Dojedziemy tam samochodem (ok. 30 minut z centrum Wrocławia), pociągiem (do stacji SZEWCE i stamtąd spacerkiem 20 minut) lub taksówką bezpośrednio na obiekt. 

Gdzie nas znajdziesz?
Kopalnia Wrocław - Strefa Wakacji
ul. Odrzańska 11, Paniowice

Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.kopalnia.wroc.pl/

11. Crazy Carts - Akademia Driftingu

To miejsce dla lubiących adrenalinę, szybką jazdę, sport i dobrą zabawę. Mieści się w Arkadach Wrocławskich przy ul. Powstańców Śląskich. Gokarty Crazy Carts są elektryczne i stworzone do driftowania. Pojazdy imitują jazdę w poślizgu, na specjalnie przygotowanym torze można spróbować swoich umiejętności i poćwiczyć orientację i refleks. Śmiałkowie uczą się używać „hamulca ręcznego” - wpadniesz w poślizg i pokonasz zakręt bokiem.

12. ZOO Team

Phidippus regius
Wrocław lubi zwierzęta. Kolejną atrakcją, która oferuje kontakt z nimi jest ZOO Team w Arkadach Wrocławskich. To miejsce spotkań ludzi ze zwierzętami. We Wrocławiu ZOO TEAM funkcjonuje od 2014 roku prowadząc wyjątkową wystawę zwierząt egzotycznych. Miejsce spodoba się najmłodszym turystom odwiedzającym Wrocław. Można tu zobaczyć i wziąć na ręce wiele zwierząt, takich jak węże i jaszczurki, pająki ptaszniki i skorpiony, żółwie i jeża afrykańskiego. Inne działania ZOO Team, to: centrum edukacji terrarystycznej, wystawa zwierząt egzotycznych, zajęcia edukacyjne dla szkół, przedszkoli, klubów i osób indywidualnych oraz sklep z akcesoriami terrarystycznymi i hotel dla egzotycznych zwierząt.


13. Movie Gate


Magiczne miejsce na mapie Wrocławia, a dokładnie na Placu Solnym. Turyści wkroczą tu w świat kina i nie zechcą z niego wyjść. Movie Gate dysponuje ogromna kolekcją unikatowych elementów scenografii, rekwizytów i kostiumów z najważniejszych dzieł wielkoformatowego kina światowego! Poczuj się jak w Hollywood i zobacz broń filmową, niezwykłe kostiumy, rekwizyty czy pojazdy tajnych agentów. W Movie Gate odwiedzający zobaczą magiczne i oryginalne przedmioty, które uczestniczyły w kreowaniu wyjątkowego uniwersum świata filmu i wyobraźni. Zobaczyć tu można rekwizyty filmowe z filmów takich jak niezwykła seria “X-Men” lub “Gwiezdne wojny”. Uwielbiasz “Gladiatora” albo Jamesa Bonda – przyjdź i zobacz co sprowadziliśmy prosto z tych planów filmowych! Dzięki Movie Gate magia kina przenika się z rzeczywistością, co jest gwarancją niepowtarzalnych wspomnień i doświadczeń na miarę uczestnictwa w produkcji filmowej. Świat filmu nigdy nie był tak blisko!

14. Jump World

5f06ed99ef74b626645831
We Wrocławiu przy ul. Otmuchowskiej znajduje się miejsce zabawy, radości i aktywności fizycznej dla dzieci. Poczują się tu swobodnie, beztrosko i wyładują nadmiar energii. Jump World, czyli Park Trampolin to godziny wspaniałej zabawy. Arena Główna to największa przestrzeń do szaleństwa – proste akrobacje czy zwykłe unoszenie się w powietrzu są tutaj na porządku dziennym. Basen z gąbkami - tu szaleństwo nie ma końca. Niezależnie od tego czy kręcisz salta, czy oddajesz się beztroskiej radości ze skoków – w basenie z gąbkami zawsze czeka miękkie lądowanie. Ogromna przestrzeń zapewnia bezpieczeństwo i wyjątkowe wrażenia podczas nurkowania pośród miękkich gąbek. Dobra zabawa gwarantowana! Dzieci mogą też zabawić się w gladiatorów. Walka polega na zrzuceniu przeciwnika do basenu z gąbkami za pomocą piankowej rury. Inne atrakcje Parku Trampolin, to: strefa basketu, strefa siatkówki, strefa akrobatyczna oraz jumplina. Co to takiego? Odwiedźcie to radosne miejsce i przekonajcie się!


15. Rejsy z Żeglugą Pasażerską


Wrocław to piękne miasto, miasto mostów. Rzeka Odra daje ogromne możliwości, także turystyczne, a jej nadbrzeża są coraz piękniej zagospodarowane. Oglądanie stolicy Dolnego Śląska z rzecznej perspektywy, to atrakcja turystyczna godna polecenia każdemu odwiedzającemu. Cudowne widoki, spokój, relaks, możliwość podziwiania zabytków, przebywanie blisko natury – to walory rejsów po Odrze z Żeglugą Pasażerską. Z pokładu statku Wrocław jest jeszcze piękniejszy. Żegluga Pasażerska przygotowała 6 przystani. Przystań Kardynalska to przystań pasażerska przy Bulwarze Włostowica na Wyspie Piaskowej na Ostrowie Tumskim. Przystań Kardynalska została przystosowana dla osób niepełnosprawnych! Druga to Przystań Zwierzyniecka na ul. Wróblewskiego 1 (obok Mostu Zwierzynieckiego). Położona w malowniczym zakątku Wrocławia, sąsiaduje z Ogrodem Zoologicznym, Mostem Zwierzynieckim i Halą Ludową. Na terenie Przystani znajduje się poczekalnia dla gości i punkt gastronomiczny. Przystań ZOO - Brama Japońska. W okresie jesienno-zimowym czynna tylko weekendy. Wychodząc ze statku, istnieje możliwość szybkiego wejścia do ZOO. Przystań Hala Targowa - Bulwar X. Dunikowskiego to kolejna z przystani. Przystań Wratislavia - Bulwar Dunikowskiego koło Hali Targowej. Z tej przystani można popłynąć w rejs z obiadem największym statkiem z restauracją na pokładzie. Statek nosi nazwę Wratislavia. Przystań Cypel mieści się na Wyspie Słodowej. Dla turystów przygotowano kilka tras rejsów. Rejs statkiem pasażerskim to okazja na lepsze poznanie miasta, a dla najmłodszych to wyjątkowa atrakcja. Dorosłym też się spodoba.