Bezpłatne atrakcje we Wrocławiu

Bezpłatne atrakcje we Wrocławiu - co warto zobaczyć?

We Wrocławiu mamy co najmniej sto atrakcji turystycznych. Wiele z nich to atrakcje biletowane, ale również sporą część z nich można odwiedzić za darmo. Wejście do niektórych z atrakcji są darmowe zawsze, a innych - w wybrane dni tygodnia. Wiele z nich są dostępne nie tylko dla mieszkańców, ale i dla turystów, przybywających do Wrocławia.

Jesteście ciekawi jakie bezpłatne atrakcje czekają we Wrocławiu? Sprawdźcie gdzie i kiedy możecie wejść za darmo!

Darmowe zwiedzanie muzeów

Oprócz tego, że w maju rokrocznie organizowana jest Noc Muzeów, podczas której za darmo można zwiedzać prawie wszystkie muzea i galerie we Wrocławiu, wiele muzeów można podziwiać bezpłatnie również w pozostałe dni roku, do czego zachęcamy. Noc Muzeów jest imprezą, w której bierze udział bardzo duża ilość osób, dlatego czasami dotarcie do wybranego miejsca wiąże się ze staniem w długiej kolejce i z tłokiem w środku, co odbiera przyjemność zwiedzania. Na szczęście bardzo duża część tych samych muzeów w wybrane dni tygodnia umożliwia całkowicie darmowy wstęp dla mieszkańców Wrocławia i turystów, odwiedzających nasze miasto. Jakie to muzea?

Bezpłatne muzea - cały tydzień

Całkowicie bezpłatne wejście przez cały tydzień na wystawy stałe możliwe jest w następujących muzeach:

  • Muzeum Farmacji Uniwersytetu Medycznego, ul Kurzy Targ 4
  • Muzeum Historyczne Wrocławia, ul. Kazimierza Wielkiego 35 - Pałac Królewski
  • Muzeum Sztuki Medalierskiej, ul. Kazimierza Wielkiego 35 - Pałac Królewski
  • Muzeum Militariów, ul. Cieszyńskiego 9 - Arsenał Miejski
  • Muzeum Archeologiczne, ul. Cieszyńskiego 9 - Arsenał Miejski
  • Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, Rynek 50 - Ratusz
  • Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego, Plac Wolności 7a
  • Muzeum Współczesne, Plac Strzegomski 2a - darmowy jest wstęp do samoobsługowego muzeum na 2. piętrze; bezpłatny wstęp na resztę wystaw odbywa się w czwartki;


Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł - darmowe wtorki

We wtorki za darmo wejdziecie na wystawę stałą Muzeum Sztuki Współczesnej, mieszczącego się w Pawilonie Czterech Kopuł obok Hali Stulecia. Muzeum jest częścią Muzeum Narodowego i skupia prace najznamienitszych polskich artystów - malarzy i rzeźbiarzy nowożytnych. W kolekcji znajdziemy dzieła m.in. Witkacego, Hałasa, Mikulskiego, Hasiora, Abakanowicz, Althamera, Nowosielskiego, Makowskiego czy Lebensteina. Na kolekcję muzealną składa się około 20 tys. obiektów.

Muzeum Architektury i Muzeum Poczty i Telekomunikacji - darmowe środy

W środy możliwe jest darmowe wejście do Muzeum Architektury (ul. Bernardyńska 5. Godziny otwarcia: 10:00-17:00) i do Muzeum Poczty i Telekomunikacji (ul. Krasińskiego 1. Godziny otwarcia: 10:00-16:00). W pierwszym podziwiać można architektoniczne detale pochodzące ze średniowiecznych wrocławskich budowli, zniszczonych w trakcie II wojny światowej, wyroby rzemiosła artystycznego jak witraże, piece, stropy czy ceramika, rzeźby drewniane, modele i wyroby wzornictwa przemysłowego, a w drugim starodruki, rękopisy, literaturę, dokumentujące historię poczty, telekomunikacji i telegrafii na terenie Polski, a także obrazy, znaczki pocztowe, portrety, sztychy, medale, mapy pocztowe, skrzynki pocztowe, szyldy stacji i urzędów pocztowych, mundury, pieczęcie, telefony, telegrafy i sprzęt radiowy. To gratka dla każdego, kto ciekaw jest jak na przestrzeni lat rozwinęła się instytucja poczty.

Muzeum Sztuki Cmentarnej - darmowe czwartki

Muzeum Sztuki Cmentarnej, czyli Stary Cmentarz Żydowski przy ul. Ślężnej darmowo można odwiedzać w czwartki w godzinach 9:00-18:00. Znajduje się tam 12 tysięcy nagrobków, które upamiętniają wrocławskich Żydów zabitych w trakcie wojny, w tym żydowskich lekarzy, naukowców, artystów i działaczy społecznych. Ale oprócz samego faktu istnienia nagrobków szczególną uwagę przyciąga cmentarna sztuka, czyli rzeźby, budowle, bogato zdobione grobowce i niezwykłe płyty nagrobne. Wszystko w otoczeniu klimatycznej roślinności i rosnącego wszędzie bluszczu. Zdecydowanie warte zobaczenia!

Muzeum Narodowe i Muzeum Etnograficzne - darmowe soboty

W soboty darmowy wstęp obejmuje wystawy stałe Muzeum Narodowego (ul. Jana Ewangelisty Purkyniego) i jednego z jego oddziałów - Muzeum Etnograficznego (ul. Traugutta 111/113). Wystawa stała Muzeum Narodowego to ok. 200 tysięcy eksponatów - obrazy znanych polskich i śląskich artystów, rzeźby, witraże, instalacje, stroje i mnóstwo innych dzieł sztuki. Wystawa stała w Muzeum Etnograficznym to kolekcja, obejmująca 20 tys. eksponatów - malowane meble, dewocjonalia, rzeźby, czepce dolnośląskie, sprzęty rolnicze, przedmioty związane z hodowlą zwierząt, narzędzia rzemieślnicze, dzieła malarstwa na szkle, środki transportu.

Uwaga! Jeden bilet - cztery muzea!
Kupując bilet do Panoramy Racławickiej, która również jest oddziałem Muzeum Narodowego, wstęp na wystawy stałe Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznego i Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł jest darmowy i można wykorzystać go w dowolny dzień, w ciągu 3 miesięcy od daty wizyty w Panoramie Racławickiej.

Galeria Neonów

Galeria Neonów  to bez dwóch zdań jedno z najbardziej kolorowych miejsc na mapie miasta. Znajdziecie ją wchodząc w podwórko przy ul. Ruskiej 46 - mury okalających je budynków zdobi około 60 neonów, które zostały ściągnięte z miejsc, które już nie istnieją lub “neony ocalone”, które nie były już potrzebne, ale które dostały drugie życie. Galerię Neonów można uznać za ich “dom spokojnej starości” - gdyby nie to, że zostały uratowane i powieszone w miejscu, gdzie cieszą każdego dnia oczy setek ludzi, trafiłyby na złomowisko. Są to m.in. neon wyświetlający nazwę Dworzec Główny, neony z dawnych kin Ognisko czy Dworcowego, neony z nazwami sklepów i innych miejsc z Wrocławia i Dolnego Śląska.
Do Galerii Neonów najlepiej przyjść po zmroku - efekt jest wtedy najbardziej spektakularny!

Pokazy wyścigów konnych

Darmowy pozostaje również wstęp na Tor Wyścigów Konnych na wrocławskich Partynicach. Wyścigi organizowane są najczęściej w maju, kwietniu i czerwcu w niedziele. Oczywiście obstawianie wyników wyścigów wymaga zasobności portfela - mniejszej bądź większej, ale nie jest to obowiązkowy element. Samo oglądanie wyścigów jest darmowe.

Pergola i pokazy Fontanny Multimedialnej

Jedną z darmowych atrakcji we Wrocławiu i cieszącą się ogromną popularnością jest Pergola i pokazy Fontanny Multimedialnej przy Hali Stulecia. Warty zobaczenia jest cały teren wokół zbudowanej ponad 100 lat temu Hali, wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w tym piękna, porośnięta bluszczem Pergola. W wakacyjne dni odbywają się pokazy fontanny, polegające na wyrzutach wody w rytm muzyki. Szczególnej uwadze polecamy pokazy specjalne, odbywające się w wybrane weekendy, kiedy to na tafli wody wyświetlane są obrazy. Feeria muzyki, kolorów i wodnych projekcji przyciąga każdorazowo setki turystów i mieszkańców Wrocławia.

Galerie Sztuki

We Wrocławiu działa też kilka galerii sztuki, których wystawy stałe można oglądać za darmo.

Darmowe wejścia obowiązują w wybrane dni tygodnia                                              .

BWA Awangarda
Galeria SiC! BWA Wrocław, otwarta od poniedziałku do piątku, 11:00-18:00, w soboty 11:00-15:00. Adres: pl. Kościuszki 9/10

Sztuka Na Miejscu, otwarta od wtorku do czwartku 12:00-22:00, piątek i sobota 12:00-24:00, niedziela 12:00-22. Adres: ul. Łaciarska 4

Galeria BWA Dizajn, otwarta od środy do niedzieli, 12:00-20:00. Adres: ul. Świdnicka 2-4

Studio BWA Wrocław, otwarte od środy do czwartku 14:00-18:00, piątek 12:00-19:00, sobota 12:00-16:00. Adres: ul. Ruska 46a/301, w pasażu, II piętro.

Labirynt na Brochowie
W Parku Brochowskim, najstarszym parku w mieście, położonym na wschodzie Wrocławia jest jedno mało znane, tajemnicze miejsce, z którego korzystać można za darmo. Chodzi o grabowy labirynt, usytuowany w parku, blisko Hotelu Brochów. Z zewnątrz labirynt wydaje się mały, ale przejście przez niego wcale nie jest takie proste! Drzewa tworzące labirynt mają około 1,7 m wysokości, więc trudno znaleźć w nim dziecko. A to właśnie dzieci bawią się tu najlepiej. No bo kto nie chciałby bawić się w chowanego w najprawdziwszym labiryncie? Labirynt w Parku Brochowskim można odwiedzać przez cały rok. W tym samym parku znajdziecie plac zabaw i zewnętrzną siłownię, więc można spędzić tam całe popołudnie!


Kina plenerowe
W 2022 roku kina plenerowe cieszyły się szczególną popularnością. Bezpłatne seanse na świeżym powietrzu organizują Opera Wrocławska na jednej z bocznych ścian Opery, Concordia Design na Wyspie Słodowej, Centrum Historii Zajezdnia czy Hotel Puro. Można trafić też na inne miejsca, w których w niektóre letnie dni wyświetlane są klasyki światowego kina. Pamiętajcie jednak, że to atrakcja dostępna tylko latem - a nawet w chłodniejsze letnie dni niektórzy z organizatorów oferują koce i leżaki.


Darmowe wejścia do wybranych atrakcji dla uczestników programu Nasz Wrocław

Specjalną ofertę bezpłatnych wejść do wrocławskich atrakcji przygotowano dla osób pełnoletnich, które płacą podatki we Wrocławiu. Program nosi nazwę “Nasz Wrocław” i oferuje różne warunki skorzystania z poszczególnych atrakcji turystycznych i miejsc rozrywkowych. Na liście jest kilkanaście atrakcji i do każdej z nich można wejść bezpłatnie raz na 365 dni. Do programu może zapisać się każdy, kto rozlicza podatki we Wrocławiu. Istnieje też specjalna opcja - Nasz Wrocław MAX, z którego korzystać mogą osoby zameldowane we Wrocławiu na stałe. Aktywny Status Podatnika w programie Nasz Wrocław daje darmowe wejścia do wielu z atrakcji raz na 365 dni. Aktywny Status MAX daje te same darmowe wejścia dla płatnika oraz jego osoby towarzyszącej. Poniżej znajduje się lista atrakcji, z których można skorzystać za darmo w ramach programu:

  • Hydropolis;
  • Zoo Wrocław;
  • Centrum Historii Zajezdnia (wystawa główna “Wrocław 1945-2016”);
  • Hala Stulecia - zwiedzanie Visitor Center;
  • Aquapark - 2-godzinne wejście do strefy rekreacji
  • Mecz WKS Śląska Wrocław - bilet wstępu na mecz piłkarski w sektorze rodzinnym;
  • Tarczyński Arena - darmowe wejście na lodowisko lub zwiedzanie stadionu
  • Vertigo Jazz Club - bilet wstępu na wybrane koncerty
  • Pływalnia Orbita - 1-godzinne wejście
  • Panthers Wrocław - bilet wstępu na mecz futbolu amerykańskiego

    Ponadto jest jeszcze kilka innych miejsc, które dają możliwość darmowego wejścia tylko z kartą MAX. Są to bilety wstępu na mecz Gwardii Wrocław, WKK Wrocław, Volley Wrocław i Ślęzy Wrocław oraz jednorazowy wstęp na siłownię SPARTAN.

Przeczytałeś właśnie nasz spis darmowych atrakcji we Wrocławiu. Mamy nadzieję, że okazał się on przydatny i pozwoli Ci zaplanować bezkosztową wycieczkę po mieście. Życzymy udanego zwiedzania!