Rynek we Wrocławiu - zwiedzanie, atrakcje, zabytki

Rynek we Wrocławiu - zwiedzanie, atrakcje, zabytki

Wrocław, stolica Dolnego Śląska położona jest nad Odrą, w centrum Niziny Śląskiej. Miasto zabytków, mostów, interesującej historii, przedwojennej i powojennej. Mamy to wiele pereł architektonicznych. Jedną z nich jest niewątpliwie Rynek. Miejsce od którego zwykle zaczyna się zwiedzanie Wrocławia. 

Wrocławski Rynek jest jednym z największych w Europie, a ratusz zaliczany jest do najważniejszych w Polsce zabytków gotyckiej architektury mieszczańskiej. Centrum jakim jest Rynek to dobre miejsce na rozpoczęcie zwiedzania. Niedaleko znajdują się inne godne polecenia zabytki i miejsca. Są to gmach Uniwersytetu Wrocławskiego z barokową Aulą Leopoldina i Oratorium Marianum, Ossolineum, zabytki Ostrowa Tumskiego i Wyspy Piaskowej (XIII - XVI wiek). Niedaleko znajduje się Panorama Racławicka ze słynnym obrazem Jana Styki i Wojciecha Kossaka.

Wrocławski Rynek - rynek jakich mało

Wrocławski Rynek jest jednym z największych rynków w Polsce. To miejsce pulsujące energią, kolorowe, pełne turystów i mieszkańców, bogate w restauracje, kawiarnie, muzea, pełne zabytków i interesujących obiektów. W centrum Rynku stoi Stary Ratusz i pomnik Aleksandra Fredry oraz Pręgierz - ulubione miejsca spotkań wrocławian. Rynek jest miejscem wystaw, koncertów, imprez kulturalnych.

Wrocławski Rynek należy do największych rynków w Polsce. Ma powierzchnię 40 tys. m kw. (piąty w Polsce). Z Rynku wychodzi 11 ulic, po dwie w każdym narożniku oraz Kurzy Targ, Więzienna i Zaułek Grotowskiego. Wiemy, że Wrocław zamieszkują krasnoludki, a najwięcej ich mieszka właśnie na Runku i jego najbliższej okolicy. Tuż przy Rynku, za kamieniczkami Jaś i Małgosia, znajduje się wejście do ich podziemnej krainy.

Kolorowe kamienice we Wrocławiu

Wrocławski Rynek otacza około 60 pięknych kamienic. Ufundowane przez zamożnych mieszczan cieszą oczy wrocławian i turystów. Najbardziej znane to Kamienica pod Błękitnym Słońcem, Kamienica pod Siedmioma Elektorami, Kamienica pod Gryfami, ale poznajmy także inne. Kamienice dzielą się na sześć części: Strona Siedmiu Elektorów, Strona Złotego Pucharu, Strona Zielonej Trzciny, Strona Targu Łakoci, Tret, Strona zachodnia Ratusza. Opiszemy niektóre z nich.

Kamienica nr 1mieści się w narożnikowej części Rynku, zbudowano ją w XIV wieku Budynek posiada 5 kondygnacji, jego projektantem był Herman Wahlich. Kamienica ma ładne okna i wykusze z hełmem w kształcie kopuły. Zdobienia inicjują dekoracje kwiatowe na dwóch kondygnacyjne oraz na dachu. Kamienica pod Gryfami - jest bogata w płaskorzeźby, symbolizujące gryfy i ptaki a także ornamenty z barokowym portalem, widoczne są renesansowe dodatki kolumnowe. Kamienica nr 3 charakteryzuje się wysmukłym strzelistym wyglądem. Cechują ją renesansowe kolumny oraz geometrycznie splecione wzory.

Warto zwrócić uwagę także na oryginalne drzwi, także w kształcie łukowym oraz ornamenty na sklepieniu w stylu barokowym. Kamienica 4, nazwana Kamienicą pod Złotym Orłem, została zniszczona podczas II wojny światowej a jej odbudowa przyniosła jej dawny blask. Dominuje piękny barok, na uwagę zasługuje również piwnica, której mury pamiętają pierwsze budowle, które stały tutaj w XIII wieku.

Kamienica nr 5 wybudowana została w stylu późnobarokowym. Interesujące są również jońskie kolumny, obecnie budowla ma cztery kondygnacje a elewacja zdobiona jest pięknymi gzymsami. Kamienica pod Złotym Słońcem, czyli Kamienica nr 6 to budowla z dekoracyjną fasadą. Była połączona z kamienicami Pod Błękitnym Słońcem i pod Siedmioma Elektorami. Takie połączenie pozwalało na stworzenie ogromnej rezydencji, w której przebywał król Czech Władysław Jagiellończyk, Ferdynand II a także cesarz Rudolf. Kiedyś w tym miejscu znajdowało się Muzeum Sztuki Medalierskiej. Obecnie mieści się w niej Muzeum Pana Tadeusza i jego słynny rękopis.

Kamienica nr 7 - Pod Błękitnym Słońcem - cechuje się ornamentami w stylu renesansowym, widzimy także ciekawe płaskorzeźby. Do podziwiania mamy jeszcze kilka pięknych kamienic, takich jak Kamienica pod Złotym Psem, Kamienica pod Złotym Dzbanem, Kamienica pod Złotą Trójcą Świętą, Kamienica pod Złotym Pelikanem, Kamienica pod Złotym Jeleniem, Kamienica Pod Złotym Półksiężycem, Kamienica Pod Złotą Palmą.

Północno-zachodni narożnik Rynku zajmują się maleńkie dawne domki altarystów (opiekunów ołtarza), pozostałość domów otaczających niegdyś zamkniętym wieńcem cmentarz kościoła św. Elżbiety, połączone łękiem bramnym, nazywane Jasiem i Małgosią.

Muzeum Pana Tadeusza

Ważnym miejscem w Rynku jest Muzeum Pana Tadeusza. Mieści się w jednej z piękniejszych kamienic Wrocławia - Pod Złotym Słońcem, Rynek 6. Jest to najnowsza i najnowocześniejsza część Ossolineum, prezentująca zbiory na bogatym tle historycznym i literackim. W muzeum są trzy wystawy stałe. Ekspozycja „Rękopis Pana Tadeusza” opowiada o powstaniu książki. Zobaczymy tu jedyny istniejący rękopis epopei Adama Mickiewicza. W zbiorach muzeum sa także manuskrypty, starodruki, grafiki, obrazy, rzeźby i przedmioty codziennego użytku.

Druga część wystawy stałej, „Misja: Polska” opowiada o romantycznej idei wolności przeniesionej w realia II wojny światowej i czasów powojennych. Losy pokolenia są przedstawione na podstawie życiorysów Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego. To niezwykłe świadectwa, świadkowie historii przekazali Ossolineum bezcenne zbiory dokumentujące ich losy, wydarzenia, w których uczestniczyli, a także kolekcje dzieł sztuki i archiwa.

Trzecia wystawa przedstawia sylwetkę poety Tadeusza Różewicza. Stanowi pomost między częścią literacką a historyczną Muzeum Pana Tadeusza, czyli treścią i kontekstami Mickiewiczowskiej epopei oraz ekspozycją „Misja: Polska”. Opowiada o bohaterze XX wieku, przedstawicielu pokolenia Kolumbów, który tak jak Jan Nowak-Jeziorański i Władysław Bartoszewski walczył z bronią w ręku w II wojnie światowej.

Różewicz nie angażował się politykę, chciał stać się głosem anonimowego człowieka, będąc jednocześnie wnikliwym obserwatorem i komentatorem rzeczywistości. Zobaczymy bezcenne rękopisy, dokumenty i przedmioty codziennego użytku oraz imponujący księgozbiór.

Stary Ratusz

Ratusz wrocławski to perła architektury gotyckiej Dolnego Śląska. Mieści się w nim Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, które skupia się na historii wrocławskich rzemieślników. Ratusz uważany jest za najważniejszą budowlę regionu. Jest piękny i warto przyjrzeć mu się z bliska. To dwukondygnacyjna, prostokąta budowla z kwadratową wieżą. Był budowany od końca XIII wieku do XVI wieku. O jego ostatecznym kształcie zdecydowała przebudowa w lI połowie XV wieku.

W kolejnych latach obiekt nadal ulegał przebudowom, wielokrotnie remontowany po II wojnie światowej. Ze Starego Ratusza wyrasta 70-metrowa wieża ratuszowa.

Nowy Ratusz

Do Starego Ratusza przylega Nowy Ratusz, będący siedzibą prezydenta Wrocławia oraz Rady Miejskiej. Przed gmachem znajduje się wykonana ze szkła fontanna Zdrój. Powstała w 1996 roku na zlecenie ówczesnego prezydenta Wrocławia, Bogdana Zdrojewskiego.

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej

Skoro jesteśmy w Rynku, zajrzyjmy do Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Zgromadzono w nim przedmioty związane z wrocławskimi rzemieślnikami i artystami z różnych epok. W Sali Wielkiej zobaczymy późnogotyckie sklepienia krzyżowo-żebrowe oraz portale i płaskorzeźby. Nazwa Sali nie jest przypadkowa, jej powierzchnia wynosi ok. 650 m kw. To jedna z największych takich sal w Europie.

W miejscu dawnej kaplicy mieści się Sala Książęca, gdzie można obejrzeć przedmioty wykonane ze srebra od XVI do XIX wieku. Wykonali je wybitni wrocławscy mistrzowie złotniczy. Kontynuując spacer po pomieszczeniach Ratusza, warto zajrzeć też do Izby Seniora Rady i Sali Mieszczańskiej.

Spotkajmy się pod pręgierzem

Dziesięciometrowy pręgierz wykonany z piaskowca stojący na placu przed ratuszem, jest chyba najpopularniejszym miejscem spotkań wrocławian. To wierna kopia pręgierza, który stał w tym miejscu od roku 1492, lecz uległ zniszczeniu w lutym 1945 roku i został ostatecznie rozebrany w kwietniu 1947 roku. Aż do 1985 roku wrocławski Rynek pozbawiony był tego charakterystycznego obiektu u zbiegu ulic Oławskiej i Świdnickiej. Oficjalne odsłonięcie zrekonstruowanego pręgierza nastąpiło 30 grudnia 1985 roku. I już można się umawiać znowu!

Fredro na cokole

Pomnik komediopisarza Aleksandra Fredry wcześniej stał we Lwowie. Na wrocławskim Rynku zastąpił pomnik króla Prus Fryderyka Wilhelma III. Wraz z przesiedleńcami ze Lwowa pomnik Aleksandra Fredry przyjechał do Wrocławia i stanął na Rynku. Obelisk autorstwa Leonarda Marconiego z 1879 roku po demontażu we Lwowie i czasowym przystanku w warszawskim Wilanowie trafił w 1956 roku na rynek, jest najstarszym polskim pomnikiem w mieście.

Wrocławskie Krasnale

Dla chcących poszukać malutkich mieszkańców Wrocławia czyli krasnali, dobra wiadomość. W Rynku jest ich najwięcej, dostaniemy tu również mapę z lokalizacją krasnalich lokalizacji. Dostępna jest do nabycia w punktach: Centrum Informacji Turystycznej Rynek 12 oraz Krasnal Info Sukiennice 12. Mapa „Krasnale w centrum Wrocławia” to idealny pomysł na spędzenie czasu z najmłodszymi w mieście. Poznamy 60 najciekawszych skrzatów zamieszkujących Stare Miasto oraz dowiemy się kiedy krasnale wprowadziły się do miasta, które zamieszkują najwyżej położony mostek we Wrocławiu, kiedy obchodzą swoje święto i wiele innych ciekawych informacji. Można szukać krasnali, zaznaczać je za pomocą kolorowych naklejek dołączonych do mapki. Nagrodą jest Odznaka Poszukiwacza Krasnali.

Rozrywka w Rynku

Wrocław jest miastem spotkań, a Rynek jest na nie doskonałym miejscem. Tam i w jego  najbliższej okolicy działa kilkadziesiąt restauracji, kawiarni, barów, klubów i pubów. W centrum Wrocławia znajdują się lokale znane i lubiane, uchodzące w mieście za kultowe, takie jak: Minibrowar Spiż, Pod Papugami, Literatka. Są też inne kawiarnie, restauracje, kluby.

Ulice do Rynku

Do Rynku we Wrocławiu prowadzi 10 ulic. Są to ulice: Oławska, Świdnicka, Kuźnicza, Wita Stwosza, św. Mikołaja, Odrzańska, Ruska, Gepperta, Kurzy Targ oraz Więzienna. Do Rynku przylega także plac Solny, przy którym stoją m.in. dawny dom towarowy i słynna apteka Pod Murzynem.