Wrocław - poznaj miasto. Atrakcje, zabytki, restauracje.

Wrocław - poznaj miasto. Atrakcje, zabytki, restauracje.

Wrocław to najważniejsze miasto Dolnego Śląska, miasto istotne dla regionu, centrum życia kulturalnego, studenckiego, społecznego. To różnorodna pod względem kulturowym metropolia z bogatą historią. Wrocław jest bardzo atrakcyjny turystycznie, zachwyca wielością zabytków, pięknymi bulwarami nad Odrą i ciekawymi muzeami. Z pewnością warto je odwiedzić.

Stolica województwa dolnośląskiego leży nad Odrą, co w niesamowity sposób przydaje miastu atrakcyjności. Wrocław jest miastem 12 wysp i 112 mostów. Odra stanowi ważna część miejskiej tkanki. Promenada Staromiejska oraz położony na Ostrowie Tumskim Ogród Botaniczny, zielone bulwary można też podziwiać z pokładów statków wycieczkowych i gondoli, będących jedną z licznych atrakcji turystycznych Wrocławia.

Stolica Dolnego Śląska jest także ważnym centrum kulturalnym, zatem warto odwiedzić Muzeum Narodowe, oddziały Muzeum Miejskiego Wrocławia, Teatr Muzyczny Capitol, Operę Dolnośląską, Narodowe Forum Muzyki. Panorama Racławicka, Muzeum „Hydropolis”, Centrum Historii „Zajezdnia”, wspaniały Rynek, zabytkowy Ostrów Tumski, kultowy ogród zoologiczny - to kolejne i nadal tylko niektóre z licznych atrakcji turystycznych, bo jest ich znacznie, znacznie więcej.

To miasto pełne atrakcji turystycznych różnego rodzaju. Można zaplanować wyprawę szlakiem zabytków, wycieczkę po muzeach, zwiedzanie miejsc rozrywkowych. Najlepiej połączyć różne formy aktywności i zwiedzania, ale na to potrzebny będzie więcej niż jeden dzień.

Wrocławski Rynek - dojazd i parking

Rynek znajduje się w samym centrum miasta. W jego okolice można dojechać samochodem od strony placu Dominikańskiego, placu Jana Pawła II, ulicy Grodzkiej oraz ulicy Kazimierza Wielkiego. Można też skorzystać z komunikacji miejskiej, przystanki: Rynek, Zamkowa, Świdnicka, Galeria Dominikańska lub Oławska. W ścisłym centrum Wrocławia nie ma dostępnych bezpłatnych miejsc postojowych i parkingów, można skorzystać z parkingów podziemnych i innych: pod placem Wolności (pod Narodowym Forum Muzyki), pod placem Nowy Targ, przy ul. Kazimierza Wielkiego, przy placu Solnym, przy ul. Ofiar Oświęcimskich, przy gmachu Akademii Sztuk Pięknych (ul. Purkyniego), przy budynku Wydziału Filologicznego (pl. Nankiera), przy Hali Targowej (ul. Piaskowa), przy gmachu głównym poczty (ul. Kasprowicza) oraz z parkingu na placu Solidarności.

Z Dworca Głównego do Rynku

Poznając Wrocław, warto przejść się trasą z Dworca Głównego w kierunku Rynku i Starego Miasta. Będziemy kierować się ulicą marszałka Piłsudskiego, a następnie ulicą Świdnicką. Po drodze czekają nas zabytkowe budowle, a szerokie arterie przywołują klimat europejskich metropolii i przedwojennego Breslau. Ulica Świdnicka to taki salon, gdzie dobrze jest spacerować, podziwiać architekturę i rozkoszować się atmosferą Wrocławia.

Dworzec Główny

Tu zaczynamy nasze zwiedzanie stolicy Dolnego Śląska. Wrocławski dworzec kolejowy to jeden z najpiękniejszych dworów w Polsce. Nie tylko wielkość i bryła, ale także przestronny hol i zadaszona hala. Uważniejsi odwiedzający zauważą piękne zdobienia i inne architektoniczne detale. Dworzec Wrocław Główny był jednym z największych dworów w Europie. Było to w momencie jego powstania. Bryła dworca nawiązuje do tradycji angielskiego gotyku Tudorów. W latach 1899 - 1904 dworzec został rozbudowany, a nad całością projektu pracował Bernhard Klüsche.

Tory zostały wyniesione nad poziom gruntu. Ułożono je na wysokich wiaduktach, co pozwoliło przeprowadzić pod nimi przejścia i przejazdy łączące centrum Wrocławia z jego południową częścią. Podczas przebudowy zmieniono układ wnętrz głównego budynku oraz zlikwidowano pierwotną halę peronową zastępując ją obecną halą obsługi podróżnych. Zbudowano pięć nowych peronów, do których poprowadzono tunele biegnące pod torowiskami. Cztery z peronów nakryto ogromną, przeszkloną halą o stalowej konstrukcji, a komunikujące je schody zabezpieczono secesyjnymi balustradami. Gmach dworca modernizowano następnie w roku 1925 oraz po II wojnie światowej w latach 1945- 1949 oraz w 1960 roku. W XXI wieku, w latach 2010 - 2012 przeprowadzono jego generalny remont połączony z rewitalizacją.

Teatr Muzyczny Capitol

Dawna Operetka Wrocławska znajduje się na ul. Piłsudskiego. Nowoczesny gmach z bogatą historią. Otwarto go w 1929 roku, był wówczas jedną z najpiękniejszych budowli w tej części Europy. Do wybuchu II wojny światowej funkcjonował jako kinoteatr. Był to efektowny, kilkupiętrowy gmach frontowy, wyłożony podświetlaną mozaiką z charakterystycznym neonem. Dzisiejsza przeszklona fasada, jak i logo teatru powtarzają ten motyw: sześć pionowych linii i napis Capitol. Teatr posiada niezwykle ciekawy repertuar, prowadzi też warsztaty i spotkania.

Pomnik Anonimowego Przechodnia

Idąc Piłsudskiego, dochodzimy do skrzyżowania z ulicą Świdnicką. W oczy z pewnością rzuci się turystom Pomnik Anonimowego Przechodnia. Wystające z trotuaru rzeźby wzbudzają zainteresowanie, a nawet lekki niepokój. Tak bowiem działa dobra sztuka. Pomnik Anonimowego Przechodnia przedstawia kilkanaście postaci naturalnej wielkości wykonanych z brązu, które „schodzą” i „wychodzą” spod chodnika po dwóch stronach jezdni. Pierwowzorem Pomnika Anonimowego Przechodnia była instalacja Jerzego Kaliny zatytułowana „Przejście”. To jeden z najbardziej popularnych wrocławskich pomników.

Ulica Świdnicka

I już jesteśmy na ulicy Świdnickiej. Jej historia sięga początków XIV wieku. Początkowo nosiła nazwę Swidnische Gassin, następnie Schweidnitzer Gasse, a w XIX wieku Schweidnitzer Strasse. Od 1957 roku jest nazywana ulicą Świdnicką. Spacer nią jest szansą na poznanie różnych stylów architektonicznych. Wśród miejsc wartych zobaczenia są m.in. dom towarowy Wertheima, Opera Wrocławska czy Hotel Monopol. Kościuszkowska Dzielnica Mieszkaniowa to doskonały przykład socrealizmu w architekturze, która mimo ideologicznego kontekstu nie zepsuła dobrego oblicza alei.

Renoma

Wielość stylów architektonicznych tej części Wrocławia pokazuje bogatą historię miasta, jego bogactwo i rozwój. Perłą architektury lat 30. ubiegłego wieku jest dom towarowy Wertheima (dzisiaj Renoma), który w roku 2009 przeszedł gruntowny remont i został rozbudowany według pomysłu wrocławskiego architekta Zbigniewa Maćkowa. Budynek zachwyca stylem i rozmachem.

Ciekawa jest historia jego powstawania. Szkieletowa, ważąca 3800 ton konstrukcja „Wertheima” wykonana została w hucie „Carlshütte” w Wałbrzychu, główną konstrukcję, na którą składały się stalowe słupy i rygle oraz ceramiczne płyty stropowe, postawiono w ciągu kilku miesięcy. Cały obiekt powstał po zaledwie ośmiu miesiącach budowy. Dziedzińce wyłożono drogim drzewem z Afryki, nie zabrakło drogich materiałów, kryształowych żyrandoli, tarasów spacerowych. Wrocławski budynek jest największym zabytkowym obiektem tego typu w Polsce oraz jedynym zachowanym domem towarowym przedwojennego „Wertheima”.

Opera Wrocławska

To piękny i dostojny klasycystyczny budynek przy ul. Świdnickiej 35. Zachwyca nie tylko repertuarem światowej klasyki, ale także bogatym wystroju architektonicznym, zachowanym do dziś. Budynek wzniesiono w latach 1839 - 41 wg projektu Karla Ferdinanda Langhnsa. Zmiany następowały w kolejnych latach. Odbudowa z lat 1865 - 67 po pożarze wg projektu Karla Lüdeckego wniosła pewne zmiany, kolejne wprowadzano, aby utrzymać budynek w doskonałym stanie.

To bardzo istotne miejsce na kulturalnej mapie Wrocławia i regionu. Na deskach Opery Wrocławskiej występowało wielu znamienitych artystów.  Carl Maria von Weber był kapelmistrzem, Richard Strauss niejednokrotnie prowadził zza pulpitu dyrygenckiego swoje wielkie dzieła operowe. Występował tu także wirtuoz fortepianu Franz Liszt. Opera Wrocławska dziś również zaprasza największych dyrygentów i śpiewaków. W powojennym rozdziale Opery Wrocławskiej szczególnie rozgościła się twórczość Stanisław Moniuszki.

Hotel Monopol

Hotelu Monopol znajduje się w pobliżu Opery. Zaprojektowany w stylu art nouveau pod koniec XIX wieku. To jeden z najsławniejszych wrocławskich gmachów, po przebudowie na początku XXI wieku odzyskał dawny blask.

Rynek - historia

To wyjątkowe miejsce. Granice Rynku wytyczone zostały w XIII wieku. Był to najważniejszy plac targowy w mieście. Sprzedawano na nim pieczywo, mięso, płótna, wyroby rzemieślnicze. Można było skorzystać z usług krawców czy szewców. Wrocławski Rynek jest jednym z największych w Europie, a ratusz zaliczany jest do najważniejszych w Polsce zabytków gotyckiej architektury mieszczańskiej.

Wokół Rynku jako centrum handlowego powstawać zaczęły kamienice patrycjatu, a nieco ponad sto lat później ustaliła się ostateczna forma pierzei Rynku, którą możemy dziś podziwiać. Jako, że Rynek był centralną częścią miasta, stanowił także miejsce wykonywania kar chłosty czy innych bardziej drastycznych wydarzeń takich jak publiczne egzekucje. Jednym z takich miejsc był tak lubiany przez wrocławian i turystów pręgierz. Do połowy XIX wieku wciąż wykonywano przed nim kary chłosty.

Stary Ratusz

Stary Ratusz to wyjątkowy w wymiarze europejskim zabytek gotycki. Jego budowa trwała około 250 lat. Mieści się w nim Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, które skupia się na historii wrocławskich rzemieślników. Ratusz uważany jest za najważniejszą budowlę regionu. Jest piękny i warto przyjrzeć mu się z bliska. To dwukondygnacyjna, prostokąta budowla z kwadratową wieżą. Był budowany od końca XIII wieku do XVI wieku. O jego ostatecznym kształcie zdecydowała przebudowa w II połowie XV wieku. W kolejnych latach obiekt nadal ulegał przebudowom, wielokrotnie remontowany po II wojnie światowej. Ze Starego Ratusza wyrasta 70-metrowa wieża ratuszowa.

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej

Mieści się w Starym Ratuszu. Zgromadzono w nim przedmioty związane z wrocławskimi rzemieślnikami i artystami z różnych epok. W Sali Wielkiej zobaczymy późnogotyckie sklepienia krzyżowo-żebrowe oraz portale i płaskorzeźby. Nazwa Sali nie jest przypadkowa, jej powierzchnia wynosi ok. 650 m kw. To jedna z największych takich sal w Europie. W miejscu dawnej kaplicy mieści się Sala Książęca, gdzie można obejrzeć przedmioty wykonane ze srebra od XVI do XIX wieku. Wykonali je wybitni wrocławscy mistrzowie złotniczy. Kontynuując spacer po pomieszczeniach Ratusza, warto zajrzeć też do Izby Seniora Rady i Sali Mieszczańskiej.

Nowy Ratusz

Do Starego Ratusza przylega Nowy Ratusz, będący siedzibą prezydenta Wrocławia oraz Rady Miejskiej. Przed gmachem znajduje się wykonana ze szkła fontanna Zdrój. Powstała w 1996 roku na zlecenie ówczesnego prezydenta Wrocławia, Bogdana Zdrojewskiego. Nowy Ratusz wzniesiony został w latach 1860 -1864 według projektu Friedricha Augusta Stülera na miejscu rozebranego Domu Płócienników. W jego elewacje wmontowano wybrane elementy kamiennego wystroju wcześniejszej, renesansowej budowli Domu Płócienników (m.in. wykusz, fragment portalu, fryz).

Pręgierz

Już było o mrocznym przeznaczeniu wrocławskiego pręgierza w dawnych wiekach. Teraz pręgierz to ulubione miejsce spotkań, punkt centralny Rynku. Stoi na placu przed ratuszem.  To wierna kopia pręgierza, który stał w tym miejscu od roku 1492, lecz uległ zniszczeniu w lutym 1945 roku i został ostatecznie rozebrany w kwietniu 1947 roku. Aż do 1985 roku wrocławski Rynek pozbawiony był tego charakterystycznego obiektu u zbiegu ulic Oławskiej i Świdnickiej. Oficjalne odsłonięcie zrekonstruowanego pręgierza nastąpiło 30 grudnia 1985 roku.

Muzeum Pana Tadeusza

Mieści się w jednej z piękniejszych kamienic Wrocławia - Pod Złotym Słońcem, Rynek 6. Jest to najnowsza i najnowocześniejsza część Ossolineum. W muzeum są trzy wystawy stałe. Ekspozycja „Rękopis Pana Tadeusza” opowiada o powstaniu książki. Zobaczymy tu jedyny istniejący rękopis epopei Adama Mickiewicza. Zobaczymy tu także manuskrypty, starodruki, grafiki, obrazy, rzeźby i przedmioty codziennego użytku.

Druga część wystawy stałej, „Misja: Polska” opowiada o romantycznej idei wolności przeniesionej w realia II wojny światowej i czasów powojennych. Losy pokolenia są przedstawione na podstawie życiorysów Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego. To niezwykłe świadectwa, świadkowie historii przekazali Ossolineum bezcenne zbiory dokumentujące ich losy, wydarzenia, w których uczestniczyli, a także kolekcje dzieł sztuki i archiwa. Trzecia wystawa przedstawia sylwetkę poety Tadeusza Różewicza. Stanowi pomost między częścią literacką a historyczną Muzeum Pana Tadeusza, czyli treścią i kontekstami Mickiewiczowskiej epopei oraz ekspozycją „Misja: Polska”.

Opowiada o bohaterze XX wieku, przedstawicielu pokolenia Kolumbów, który tak jak Jan Nowak-Jeziorański i Władysław Bartoszewski walczył z bronią w ręku w II wojnie światowej. Różewicz nie angażował się politykę, chciał stać się głosem anonimowego człowieka, będąc jednocześnie wnikliwym obserwatorem i komentatorem rzeczywistości.

Pomnik komediopisarza Aleksandra Fredry

Wcześniej stał we Lwowie. Na wrocławskim Rynku zastąpił pomnik króla Prus Fryderyka Wilhelma III. Wraz z przesiedleńcami ze Lwowa pomnik Aleksandra Fredry przyjechał do Wrocławia i stanął na Rynku. Obelisk autorstwa Leonarda Marconiego z 1879 roku po demontażu we Lwowie i czasowym przystanku w warszawskim Wilanowie trafił w 1956 roku na Rynek, jest najstarszym polskim pomnikiem w mieście.

Tu mieszkają krasnale

Zwiedzając wrocławski Rynek warto patrzeć nie tylko w górę, podziwiając architektoniczne detale zabytkowych budowli. Pamiętajmy, że Wrocław jest miastem zamieszkiwanym nie tylko przez ludzi, ale również przez krasnale. Mogą być wszędzie, a w Rynku jest ich najwięcej. Dostaniemy tu również mapę z lokalizacją krasnalich lokalizacji. Dostępna jest do nabycia w punktach:

Centrum Informacji Turystycznej Rynek 12 oraz Krasnal Info Sukiennice 12. Mapa „Krasnale w centrum Wrocławia” to idealny pomysł na spędzenie czasu z najmłodszymi w mieście. Poznamy 60 najciekawszych skrzatów zamieszkujących Stare Miasto. Dowiemy się kiedy krasnale wprowadziły się do miasta, które z nich zamieszkują najwyżej położony mostek we Wrocławiu, kiedy obchodzą swoje święto.

Można szukać krasnali, zaznaczać je za pomocą kolorowych naklejek dołączonych do mapki. Nagrodą jest Odznaka Poszukiwacza Krasnali. Rozrywka dla całych rodzin.

Krasnale nie tylko w Rynku

Wrocław zamieszkuje bowiem 360 krasnali. Żyją we wszystkich częściach miasta, turyści, zwłaszcza ci młodsi lubią ich szukać, a potem uwieczniać na zdjęciach. Raz w roku krasnale mają swoje święto - wrześniowy Festiwal Krasnoludków. To prawdziwie bajkowa uroczystość, kilka dni radosnej, kolorowej fiesty, w której uczestniczą krasnale i ludzie. Dzieci w krasnalowych czapkach kolorują małe domki dla swoich małych przyjaciół. Krasnale stały się już symbolem Wrocławia. Zatem, jeżeli zwiedzacie to piękne miasto, patrzcie także w dół, bo te małe skrzaty mogą być wszędzie.

Restauracje i kawiarnie

W samym Rynku i jego okolicach działa kilkadziesiąt restauracji, kawiarni, barów, klubów i pubów. W centrum Wrocławia znajdują się lokale znane i lubiane, uchodzące w mieście za kultowe, takie jak: Minibrowar Spiż, Pod Papugami, Literatka. Są też inne kawiarnie, restauracje, kluby. To miejsce pulsujące energią, kolorowe, pełne turystów i mieszkańców, bogate w restauracje, kawiarnie, muzea, pełne zabytków i interesujących obiektów.

W okolicach Rynku znajdziemy restauracje i bary z ofertą dań z całego. W uliczkach Rynku ukryte są także liczne kawiarnie, herbaciarnie oraz lokale serwujące zimne napoje alkoholowe i bezalkoholowe. Spacer po Rynku jest prawdziwą przyjemnością.

Przeczytaj także: Gdzie zjeść we Wrocławiu? Polecane bary, restauracje i kawiarnie

60 pięknych kamienic

Spacerując po Rynku warto przyjrzeć się bliżej otaczającym go kamienicom. Są kolorowe i różnorodne. Najbardziej znane to Kamienica pod Błękitnym Słońcem, Kamienica pod Siedmioma Elektorami, Kamienica pod Gryfami, ale poznajmy także inne. Kamienice dzielą się na sześć części: Strona Siedmiu Elektorów, Strona Złotego Pucharu, Strona Zielonej Trzciny, Strona Targu Łakoci, Tret, Strona zachodnia Ratusza.

Do podziwiania mamy jeszcze kilka pięknych kamienic, takich jak Kamienica pod Złotym Psem, Kamienica pod Złotym Dzbanem, Kamienica pod Złotą Trójcą Świętą, Kamienica pod Złotym Pelikanem, Kamienica pod Złotym Jeleniem, Kamienica Pod Złotym Półksiężycem, Kamienica Pod Złotą Palmą. Północno-zachodni narożnik Rynku zajmują się maleńkie dawne domki altarystów (opiekunów ołtarza), pozostałość domów otaczających niegdyś zamkniętym wieńcem cmentarz kościoła św. Elżbiety, połączone łękiem bramnym, nazywane Jasiem i Małgosią.

Kościół Świętej Elżbiety

Na Rynkiem góruje wieża kościoła św. Elżbiety. Bazylika wzniesiona została w drugiej połowie XIV wieku, trójnawowa, ceglana. Wieża, 90 metrów wysokości, fragmenty z XIII wieku, późniejsza z renesansowym hełmem z 1535 roku. Z wieży można podziwiać panoramę Wrocławia. Przed kościołem na uwagę zwracają dwie małe kamieniczki przed kościołem Jaś - stylu gotycko-renesansowym i Małgosia w stylu barokowym. Punkt widokowy na wieży kościoła św. Elżbiety pozwala podziwiać Starówkę z lotu ptaka. Wieża otwarta jest dla zwiedzających od kwietnia do października

Wrocławskie Jatki

W niedalekiej odległości od wrocławskiego Rynku mieści się wyjątkowa uliczka - Wrocławskie Stare Jatki znajdują się pomiędzy ulicami Odrzańską i Kiełbaśniczą, w pobliżu ulicy Malarskiej. Dawniej wypełniona kilkudziesięcioma mięsnymi kramami, dziś przyciąga licznymi galeriami artystów i pamiątek z Wrocławia oraz nietypowym pomnikiem. Bardzo klimatyczne miejsce, doskonałe na spacer. Gdy będziecie na starówce, nie możecie go pominąć.

Pomnik Zwierząt Rzeźnych

To właśnie o nim mowa. Pomnik Zwierząt Rzeźnych znajduje się przy ulicy Stare Jatki. To jeden z ciekawszych punktów na mapie miasta. Od roku 1242 w miejscu, gdzie obecnie znajduje się ulica Stare Jatki znajdowały się zakłady rzeźnicze i sklepy mięsne.  W1998 roku, decyzją Rady Miasta Wrocławia ulica Stare Jatki oficjalnie została oddana w zarządzanie Związkowi Polskich Artystów Plastyków, którzy postanowili upamiętnić to miejsce w szczególny sposób.

W tym celu powstał pomnik „Ku Czci Zwierząt Rzeźnych” aby upamiętnić rolę, jaką pełniła ta ulica od czasów średniowiecza. Rzeźby przedstawiają zwierzęta gospodarskie: gęś z jajkiem, kozy, świnię z prosiętami. Kilka lat później wykonano kolejne rzeźby przedstawiające kaczki, koguta i królika. Pomnik Zwierząt Rzeźnych przy Jatki wzbudza zainteresowanie turystów. Polecamy!

Plac Solny

Przylega do Rynku. Wyodrębniony został w 1241 na składy i targ soli przywożonej z Małopolski. Zobaczymy tu kamienice mieszczańskie odbudowane po zniszczeniach wojennych. Są kolorowe, warto się im przyjrzeć.  Kamienica przy Placu Solnym 16 to Budynek Starej Giełdy, najbardziej reprezentacyjny budynek przy placu. Powstał w XIX wieku na wzór włoskich, renesansowych pałaców. Siedzibę miała tu pierwsza giełda wrocławska i miejscy kupcy.

Kolejna ciekawa kamienica mieści się pod adresem Plac Solny 2/3. Powstała 100 lat temu jako przykład nowoczesnej i awangardowej zabudowy miejskiej.  Dawnej w tym miejscu znajdowała się kamienica, w której działała Apteka pod Murzynem. W czasie wojny budynek uległ zniszczeniu. Został odbudowany w latach powojennych, a ostatni remont przywrócił mu dawny blask. Pod placem Solnym znajduje się schron o powierzchni 200 m kw., mogący pomieścić 300 osób. Powstał w czasie II wojny światowej. Miał toalety, umywalki, kuchnie i agregat prądotwórczy. Mieści się w nim interesujące muzeum.

MovieGate

MovieGate to muzeum z oryginalnymi rekwizytami prosto z Hollywood. Odkryjemy w nim świat filmu, nauki i historii w pomieszczeniach schronu z II wojny światowej. Spodoba się miłośnikom filmów, zagadek i ciekawostek. MovieGate we Wrocławiu to jedyne w Europie muzeum, w którym znajdują się kostiumy, rekwizyty i elementy scenografii ze znanych produkcji filmowych. Można tu także zażyć odrobiny wiedzy chemicznej i fizycznej, a także zmierzyć się z tym, co nieznane oraz abstrakcyjne. Film, historia i iluzja – to najważniejsze powody, dla których warto odwiedzić to miejsce. Rozrywka gwarantowana.

Uniwersytet Wrocławski

To zabytek, który koniecznie trzeba zobaczyć. Wzdłuż Odry, na linii dawnych murów miejskich, ciągnie się zespół głównego budynku Uniwersytetu Wrocławskiego. Piękna budowla, jeden z symboli Wrocławia. Gmach ma około 200 metrów długości, należy do najpiękniejszych barokowych pałaców środkowej Europy.  U wejścia głównego obok fontanny z szermierzem wznosi się piękny portal barokowy z około 1736 roku z postaciami alegorycznymi. Wnętrza gmachu uniwersytetu są bogato dekorowane i robią wrażenie. Turyści mogą podziwiać liczne figury i malowidła. Najwspanialszym pomieszczeniem jest aula Leopoldina z lat trzydziestych XVIII wieku, pełnej dekoracji, złoceń, rzeźb i malowideł. Warto zajrzeć również do Oratorium Marianum, czyli pięknej Sali muzycznej.

Ostrów Tumski

Ostrów Tumski to najstarsza, zabytkowa część miasta. Jest to popularne miejsce wśród zakochanych, spacerowiczów i turystów. Miejsce pełne dostojnej architektury sakralnej, uroczych zakątków, zieleni ze znanym mostem, na którym lubią fotografować się zakochane pary. Najstarszymi budowlami w tym miejscu są: późnoromański kościół pw. św. Idziego z początków XIII wieku oraz kościół pw. św. Marcina, pozostałość książęcego zamku Piastów Śląskich z przełomu XII i XIII wieku.

Na Ostrowie Tumskim jest także wiele innych interesujących miejsc, takich jak Kolegiata Świętego Krzyża i kościół św. Bartłomieja, pomnik św. Jana Nepomucena - pozostałość czeskiego panowania na Śląsku, Brama Kluskowa - związana z nią legenda opowiada o mężczyźnie, któremu zmarła żona objawiła się we śnie i zostawiła mu garnek pełen klusek. Zastrzegła, że musi zostawić przynajmniej jedną, aby garnek sam się napełniał.

Mężczyzna chciał zjeść wszystkie, dlatego jedna z nich uciekła przed nim aż na szczyt bramy. No i wreszcie słynny most Tumski. Pary zostawiały na nim kłódki z imionami jako symbol trwałości uczucia, a kluczyki do nich wrzucały do Odry. Po remoncie mostu zabroniono przyczepiać kłódki do jego barier.

Katedra Wrocławska

Jednym z najbardziej znanych obiektów Ostrowa Tumskiego i Wrocławia jest Katedra Wrocławska, czyli Archikatedra św. Jana Chrzciciela. Monumentalna, gotycka budowla, gdzie koniecznie musicie zajrzeć. Katedra pw. Jana Chrzciciela, czyli najbardziej rozpoznawalny wrocławski obiekt. Wiosną 1945 roku, podczas walk o Festung Breslau, katedra została zniszczona. Jej odbudowa trwała wiele lat. Na wieży katedry znajduje się punkt widokowy.

Bilety na punkt widokowy można kupić przy wejściu. Wrocławska katedra stoi w najstarszej części Wrocławia, ruch samochodowy w tej części miasta jest ograniczony. W okolicę katedry dojedziemy od strony ul. Wyszyńskiego i od strony ul. Świętokrzyskiej. Wieża archikatedry św. Jana Chrzciciela to ciekawy punkt widokowy we Wrocławiu. Atrakcja z Ostrowa Tumskiego czynna jest od czerwca do września. Z platformy na 97-metrowej wieży katedry widać Ostrów Tumski, śródmiejską część Odry i panoramę Starego Miasta. Na szczyt można wejść po schodach lub wjechać windą.

Panorama Racławicka

Znajduje się przy ul. Purkyniego 11. Ważna atrakcja turystyczna Wrocławia, miejsce niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju. Panorama Racławicka umieszczona jest w specjalnie zbudowanej w tym celu rotundzie. Słynne dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka powstało na przełomie lat 1893-94, dla uczczenia setnej rocznicy insurekcji kościuszkowskiej. Początkowo znajdowało się we Lwowie po wojnie trafiło do Wrocławia, ale udostępnione dopiero po 1985 roku. Obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Wrocławia. W pobliżu rotundy znajduje się neorenesansowy budynek z końca XIX wieku, mieszczący obecnie Muzeum Narodowe.

Wyspa Piasek

Nazwa wyspy pochodzi od wzniesionego na niej w latach 1334 -1390 gotyckiego kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku, zniszczonego podczas oblężenia, następnie odbudowanego po wojnie. Wyspa ma powierzchnię około pięciu hektarów. Z północy na południe biegnie przez nią ulica św. Jadwigi. Tędy we wczesnym średniowieczu przebiegał trakt handlowy.

Most Tumski

W miejscu, w którym dzisiaj stoi most Tumski przez wieki stawiano mosty drewniane. Łączyły one teren podległy władzy świeckiej oraz Ostrów Tumski, którym zarządzały władze kościelne. Dziś most jest stalowy, nitowany i bardzo malowniczy. Łączy brzegi Odry, wybudowano go w 1889 roku. Do roku 1945 nosił nazwę most Katedralny. W 1976 roku most wpisano do rejestru zabytków. Przy wejściu na most Tumski stoją figury św. Jadwigi, patronki Śląska oraz św. Jana Chrzciciela, patrona archidiecezji i katedry wrocławskiej.

Dzielnica Czterech Wyznań

Miejsce świadczące o wielokulturowości i tolerancji Wrocławia. Znajduje się w centrum miasta, w pobliżu Rynku. Jej granice wyznaczają ulice, przy których stoją: kościół katolicki, kościół ewangelicki, prawosławny sobór i synagoga. Tę klimatyczną Dzielnicę Czterech Wyznań tworzy obszar ograniczony ulicami Kazimierza Wielkiego, Świętego Mikołaja, Pawła Włodkowica i Świętego Antoniego. W odległości kilkuset metrów od siebie znajdują się: prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, kościół św. Antoniego z Padwy - świątynia rzymskokatolicka, synagoga Pod Białym Bocianem oraz kościół ewangelicko-augsburski Opatrzności Bożej.

Synagoga pod Białym Bocianem

Synagoga znajduje się przy ul. Włodkowica 5 a. To budynek w stylu klasycystycznym z elementami architektury rzymskiej. Wewnątrz obejrzeć można wystawę przygotowaną przez Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej „Historia Odzyskana. Życie Żydów we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku”, która przedstawia losy mieszkańców Wrocławia pochodzenia żydowskiego, od czasów średniowieczna poprzez niemiecko-żydowskie oświecenie i unicestwienie pod rządami nazistów, powojenny komunizm po dzisiejsze czasy w demokratycznej Polsce. Synagoga pod Białym Bocianem to centrum wydarzeń organizowanych przez społeczność wrocławskich Żydów. Służy także jako sala koncertowa. Synagoga otwarta jest codziennie, oprócz sobót oraz dni, w które przypadają święta żydowskie.

Mostek Pokutnic

Znajduje się między wieżami kościoła św. Marii Magdaleny przy ul. Szewskiej. Mostek Pokutnic znajduje się na piątej kondygnacji, na wysokości 45 metrów. Aby wejść na kładkę, trzeba pokonać 247 schodów. Warto wejść, żeby zobaczyć widok z góry. Kościół w stylu gotyckim powstał w XIV wieku w miejsce wcześniej istniejących świątyń, które zniszczono podczas najazdu Mongołów na Wrocław. Budowlę wiele razy przebudowywano. Jej świetność przypada na przełom XV i XVI wieku. Miała wtedy 16 kaplic i 58 ołtarzy. Już wtedy istniała kładka łącząca dwie wieże.

Wrocław z perspektywy Odry

Odra i położone u jej brzegu przystanie statków wycieczkowych zachęcają wrocławian i turystów do korzystania z uroków rzeki. Wrocław to piękne miasto, miasto mostów. Rzeka Odra daje ogromne możliwości, także turystyczne, a jej nadbrzeża są coraz piękniej zagospodarowane. Oglądanie stolicy Dolnego Śląska z rzecznej perspektywy, to atrakcja turystyczna godna polecenia każdemu odwiedzającemu.

Cudowne widoki, spokój, relaks, możliwość podziwiania zabytków, przebywanie blisko natury - to walory rejsów po Odrze z Żeglugą Pasażerską. Z pokładu statku Wrocław jest jeszcze piękniejszy. Żegluga Pasażerska przygotowała 6 przystani. Przystań Kardynalska to przystań pasażerska przy Bulwarze Włostowica na Wyspie Piaskowej na Ostrowie Tumskim.

Przystań Kardynalska została przystosowana dla osób niepełnosprawnych! Druga to Przystań Zwierzyniecka na ul. Wróblewskiego 1 (obok Mostu Zwierzynieckiego). Położona w malowniczym zakątku Wrocławia, sąsiaduje z Ogrodem Zoologicznym, Mostem Zwierzynieckim i Halą Ludową. Na terenie Przystani znajduje się poczekalnia dla gości i punkt gastronomiczny. Przystań ZOO - Brama Japońska. W okresie jesienno-zimowym czynna tylko weekendy.

Wychodząc ze statku, istnieje możliwość szybkiego wejścia do ZOO. Przystań Hala Targowa - Bulwar X. Dunikowskiego to kolejna z przystani. Przystań Wratislavia - Bulwar Dunikowskiego koło Hali Targowej. Z tej przystani można popłynąć w rejs z obiadem największym statkiem z restauracją na pokładzie. Statek nosi nazwę Wratislavia. Przystań Cypel mieści się na Wyspie Słodowej. Dla turystów przygotowano kilka tras rejsów.

ZOO Wrocław

Tej atrakcji Wrocławia raczej nie trzeba przedstawiać, ale z pewnością warto. Wyjątkowe, wręcz kultowe miejsce na Dolnym Śląsku. We wrocławskim ZOO żyje ponad 1000 gatunków zwierząt. Gady, ptaki, ssaki, ryby, motyle i wiele innych. Ogród zoologiczny nigdy się nie nudzi, przybywa nowych zwierząt. Spotkamy tutaj m.in.: lwy, wilki, tygrysy, słonie, alpaki, pingwiny, kameleony, lemury, pantery, żółwie, żyrafy, wielbłądy, hipopotamy, żubry, cudowne kolorowe ptaki z różnych części świata, faunę morską, dziwy i cuda przyrody, niesamowite okazy. Ogromnym powodzeniem u zwiedzających cieszy się Afrykarium.

Główna myśl przewodnia tego miejsca to prezentacja różnorodnych ekosystemów związanych ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu, pod ogólnym hasłem „życiodajne wody Afryki”! To pierwsze w Polsce oceanarium oraz jedyne na świecie, które poświęcone jest faunie i florze jednego kontynentu. Oceanarium we wrocławskim zoo to jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce.

Kogo można tu spotkać? Mieszkańców Morza Czerwonego oraz mieszkańców jego plaż i rafy koralowej, takich jak jedne z największych żółwi lądowych świata, czyli żółwie pustynne oraz bajecznie kolorowe ryby rafy koralowej. W podziemiach Afryki Wschodniej na odwiedzających czekają hipopotamy nilowe, mrówniki, endemiczne ryby słodkowodne jezior Malawi i Tanganiki, które zachwycają kształtami i kolorami.

Zobaczymy tu dik diki, jedne z najmniejszych antylop na świecie, naziemne wiewiórki przylądkowe oraz mangusty. Kanał Mozambicki to kolejne miejsce Afrykarium. Wizyta w podwodnych tunelach robi duże wrażenie, zwłaszcza, że odwiedzających otaczają rekiny czarnopłetwe, szare, brunatne i lamparcie, płaszczki i inne ryby oceaniczne. Radość sprawi turystom małym i dużym obserwowanie pingwinów przylądkowych i kotików afrykańskich.

Mieszkają tu też zachwycające meduzy, niebezpieczne skrzydlice i mureny oraz mało poznane, świecące w mroku głębin latarniki. Wycieczkę kończy wizyta w dżungli, otaczającej rzekę Kongo.

Hydropolis we Wrocławiu - Centrum Wiedzy o Wodzie

Muzeum wody? Jak to pokazać? We Wrocławiu wiedzieli i powstało to zachwycające miejsce. Wszystko zaczyna się od wody” - to motto Centrum Wiedzy o Wodzie „Hydropolis”. Znajduje się na ulicy Na Grobli 17. Jedno z najbardziej znanych wrocławskich muzeów zachwyca i fascynuje, chociaż pomysł, żeby utworzyć muzeum wody, mógł wydawać się nieco ekscentryczny.” Hydropolis” to 7 stałych stref tematycznych, cykliczne wystawy czasowe.

Wydzielono tu także specjalną strefę dla dzieci oraz przestrzeń relaksu ze ścianą zielonego „mchu”, który symbolizuje widziane z lotu ptaka lasy amazońskie. W muzeum zobaczymy i poznamy inżynierię wodną, współdziałanie człowieka z wodą, życie oceanu, życie w głębinach. To miejsce, w którym multimedia, interaktywne instalacje i technologie ukazują potencjał wody tkwiący w miastach, głębinach, atmosferze, a także w ludzkim ciele.

Kolejka linowa Polinka

Chcesz zobaczyć Wrocław z wysoka? Odwiedziłeś „Hydropolis”? czas na przejażdżkę kolejką linową Polinką, która niedaleko muzeum ma swój przystanek. Kursuje nad Odrą między kampusami Politechniki Wrocławskiej. To ruchomy punkt widokowy, z którego można podziwiać Wrocław. Dzisiaj to jedna z najbardziej oryginalnych atrakcji Wrocławia, a także okazja na spojrzenie na miasto z innej perspektywy. To spore ułatwienie również dla tych, którzy po wizycie w Hydropolis planują zobaczyć ZOO Wrocław, Halę Stulecia, Pergolę i fontannę multimedialną. Druga stacja Polinki znajduje się na Wybrzeżu Wyspiańskiego 23. Kolejka pokonuje trasę 380 metrów i znajduje się aż 7 metrów nad Odrą. Przejazd trwa około 3 minuty.

Centrum Historii Zajezdnia

Niezwykła atrakcja turystyczna. Wystawa „Wrocław 1945 - 2016” jest opowieścią o powojennych losach miasta i jego mieszkańców, którzy przybywszy z różnych stron Polski i Kresów od nowa tworzyli społeczną, kulturową i naukową tkankę miasta.

Zgromadzono tu mnóstwo artefaktów, które zachwycą dzieci, a dorosłym przypomną dzieciństwo i młodość. Wagon z pociągu, jakim przyjeżdżali przesiedleńcy z Kresów Wschodnich, kiosk Ruchu z towarami, jakie sprzedawano w PRL, sklepy i szkoła w tamtych czasów - to tylko niektóre atrakcje muzeum. Scenograficzna, interaktywna i multimedialna wystawa wzbogacona jest tysiącami zdjęć, materiałami audio-video. Zwiedzający mogą wysłuchać relacji świadków historii, wystartować w Wyścigu Pokoju, podpisać się pod Orędziem biskupów polskich do biskupów niemieckich, sprawdzić co trzymał w szufladzie Tadeusz Różewicz czy wejść w rolę opozycyjnego drukarza.

Hala Stulecia

Będąc we Wrocławiu polecamy pojechać na ul. Wystawową 1, gdzie stoi monumentalna, piękna i niepowtarzalna Hala Stulecia, zaprojektowana przez Maxa Berga. T obiekt wyjątkowy, wpisany na listę UNESCO. Według kryterium UNESCO Hala kwalifikuje się pod trzy kategorie: budowla świadczy o geniuszu jej twórcy, obiekt odzwierciedla kulturę danej epoki, budowla jest najważniejszym przykładem ukazującym historię ludzkości. Miejsce szczególne, wspaniałe na spacer, koncert i wypoczynek.

Fontanna multimedialna Wrocław

Przy Pergoli obok Hali Stulecia znajduje się kolejna atrakcja Wrocławia. Fontanna jest największą taką fontanną w Polsce. Codziennie odbywa się 8 pokazów dziennych i 3 wieczorne przy różnych gatunkach muzyki. Warto wybrać się przy okazji zwiedzania hali i jej okolic. Jak widać ta część Wrocławia jest bardzo bogata w atrakcje i rozrywki. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Ogród Japoński

Znajduje się w niedalekiej odległości od Hali Stulecia. Ogród Japoński to kawałek Kraju Kwitnącej Wiśni we Wrocławiu. Cechują go oryginalne rośliny i niezwykła aranżacja przestrzeni. To jedno z najpopularniejszych miejsc spacerów i relaksu turystów, a także wrocławian. Jest pięknie, kolorowo i egzotycznie. Zobaczymy to około 200 gatunków drzew, krzewów i kwiatów. Niektóre z nich - dęby, cisy, azalie pontyjskie czy różaneczniki katawbijskie, pochodzą z pierwszego okresu działania ogrodu, z początku XX wieku.

W ogrodzie jest około 30 gatunków roślin z Dalekiego Wschodu i Japonii. To m.in. modrzewnik chiński, miłorząb dwuklapowy, klon grabolistny, szupin chiński. Ciekawe są także drzewka niwaki, czyli: sosna drobnokwiatowa, cyprisik tępołuskowy, ostrokrzew karbowanolistny. W ogrodzie zachwyca układ strumieni, kaskad i stawów. Są silnie osadzone w dalekowschodniej filozofii i kulturze, a ogród jest pełen symboli.

Ryby w stawie Ogrodu Japońskiego – karpie Koi – nie są wybrane przypadkowo. To obowiązkowi lokatorzy tradycyjnych ogrodów japońskich. Karp Koi to symbol szczęścia, odwagi i długowieczności. Ryby tego gatunku żyją nawet 70 lat.

Muzeum Narodowe

Mieści się przy pl. Powstańców Warszawy 5. Naprawdę jest godne odwiedzenia. Muzeum Narodowe we Wrocławiu posiada bogaty zbiór sztuki od średniowiecza do czasów współczesnych. Do obejrzenia są dzieła Jana Matejki czy Lucasa Cranacha starszego. Zobaczymy tu również obrazy, rzeźby, instalacje, przykłady rzemiosła artystycznego i stroje, ale także gotyckie nagrobki, witraże i setki innych dzieł. Wrocławskie Muzeum Narodowe znajduje się w Śródmieściu, kilka minut spacerem od Rynku i Ostrowa Tumskiego.

Pawilon Czterech Kopuł

Mieści się przy ul. Wystawowej 1, niedaleko Hali Stulecia. Gmach Pawilonu Czterech Kopuł to nie tylko ciekawy obiekt architektoniczny. To także siedziba Muzeum Sztuki Współczesnej. To także jedna z najważniejszych kolekcji malarstwa i rzeźby w Polsce, będąc we Wrocławiu warto tam zajrzeć. W budynku przy Hali Stulecia prezentowane są prace najciekawszych polskich artystów XX i XXI wieku, w tym Abakanowicz, Althamera, Nowosielskiego, Witkacego, Makowskiego, Lebensteina, Hałasa. Kolekcja Muzeum Sztuki Współczesnej liczy około 20 tysięcy obiektów.

Punkt widokowy Sky Tower

Sky Tower to pierwszy drapacz chmur we Wrocławiu i jeden z najwyższych budynków miasta, który ma aż 212 m wysokości. Punkt widokowy znajduje się na 49. piętrze. Znajduje się na ul. Powstańców Śląskich 95. Warto wjechać na górę, aby zobaczyć krajobrazy widziane zza okien. Sky Tower odwiedza rocznie blisko 300 tys. osób. To jeden z najważniejszych punktów turystycznych Wrocławia. Najładniej wygląda o zachodzie słońca i po zmierzchu.

Z przeszklonych okien oprócz Wrocławia można zobaczyć Śnieżkę, Chełmiec czy Ślężę. Punkt widokowy jest ulubionym miejscem sesji fotograficznych. Bilety na punkt widokowy Sky Tower można kupić online lub na miejscu. Wskazane jest jednak, aby szczególnie w weekend zjawić się w kasie biletowej wcześniej, ponieważ bilety potrafią rozchodzić się z dużym wyprzedzeniem.

Stary Cmentarz Żydowski

Wiemy już, że Wrocław (dawniej Breslau) to miasto wielokulturowe i wielowyznaniowe. Tak było przez II wojną światową i jest także dziś. Ślady obecności Żydów we Wrocławiu są obecne, a miejsce, które koniecznie powinni odwiedzić miłośnicy historii, zabytków i judaików. Stary Cmentarz Żydowski to wyjątkowe miejsce na mapie Wrocławia. Jest pamiątką po społeczności wrocławskich Żydów, którzy zostali zgładzeni w czasie wojny.

Znajdziemy tu wiele bardzo cennych nagrobków. Cmentarz jest jednym z dwóch cmentarzy we Wrocławiu dla wyznawców judaizmu. To także jedyna zachowana kompletna przedwojenna wrocławska nekropolia. Wrocławski cmentarz żydowski znajduje się przy ul. Ślężnej 37/39. Samochodem dojedziemy tam od ulicy Ślężnej. Przy wejściu na cmentarz znajduje się parking dla kilku samochodów.

Na cmentarzu żydowskim przy ul. Ślężnej we Wrocławiu znajdują się groby wielu wrocławskich osobistości - lekarzy, naukowców, działaczy społecznych czy artystów. Spacery z przewodnikiem pozwolą bliżej poznać historię miasta i jego żydowskich mieszkańców. Miejsce zadumy nad życiem i losami żydowskich mieszkańców tych ziem.

Kaplica Hochberga

Znajduje się w kościele pw. św. Wincentego i św. Jakuba przy pl. Nankiera została wybudowana w latach 1723 -1728. To perła barokowej architektury. Z pewnością zachwyci miłośników historii architektury i lubiących podziwiać wspaniałe, bogate wnętrza. Kościół pw. św. Wincentego i św. Jakuba stoi przy placu Nankiera 15 w pobliżu Hali Targowej oraz bulwaru Dunikowskiego. Od pierwszej połowy XVI wieku świątynia była administrowana przez zakon norbertanów.

W drugiej połowie XVII stulecia budynek doczekał się inwestycji. Powstał nowy ołtarz główny i ołtarze boczne, stalle oraz prospekt organowy. Jednym z autorów malowideł, które ozdabiały kościół, były obrazy Michaela Willmanna nazywanego śląskim Rembrandtem.

MWW Muzeum Współczesne Wrocław

Wrocław kocha sztukę, także współczesną. Jej miłośnicy z pewnością odnajdą przyjemnośc w oglądaniu ekspozycji Muzeum Współczesnego przy pl. Strzegomskim 2 A. Program wystawienniczy Muzeum Współczesne Wrocław koncentruje się na promowaniu oraz popularyzowaniu lokalnych i najnowszych zjawisk sztuki współczesnej. To, co najnowsze intryguje i pobudza dyskusję. Muzeum prowadzi również działalność wystawienniczą, edukacyjną, powiększa kolekcję oraz stwarza przyjazne warunki do uczestnictwa w sztuce. Ciekawostką jest, że siedziba Muzeum Współczesnego Wrocław mieści się w schronie przeciwlotniczym z 1942 roku.

Zakochaj się we Wrocławiu!

Poznaliśmy niektóre z mnóstwa atrakcji turystycznych Wrocławia. Stolica Dolnego Śląska oferuje bardzo wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Wycieczki weekendowe czy jednodniowe - jest w czym wybierać. Od spacerów bulwarami nad Odrą, po wizyty we wspaniałych muzeach. Zróżnicowana architektura i miejsca pełne niespodzianek. Wrocław kocha turystów i czeka na nich każdego dnia!