ZOO Wrocław - atrakcje turystyczne Wrocławia

ZOO Wrocław - atrakcje turystyczne Wrocławia

To jedna z największych atrakcji turystycznych Wrocławia, znane w całym kraju, uwielbiane przez wrocławian i przyjezdnych. Legendarne i kultowe miejsce na mapie stolicy Dolnego Śląska, ogromna atrakcja dla dzieci, miejsce odpoczynku rodzinnego, relaksu i edukacji.

We wrocławskim ZOO żyje ponad 1100 gatunków zwierząt, a samych zwierząt jest więcej niż 1 tysięcy!
Będąc we Wrocławiu trzeba koniecznie odwiedzić ogród zoologiczny, bez tego wycieczka się nie liczy. Wrocławskie ZOO to największy ogród w Polsce, zajmuje 33 hektary! To miejsce legenda, zapamiętane przez wielu również dzięki emitowanemu przez wiele lat w telewizji programowi „Z kamerą wśród zwierząt”. ZOO Wrocław mieści się przy ul. Wróblewskiego, jest ładnie położone w pięknej dzielnicy Wrocławia - na Biskupinie. W jego sąsiedztwie znajdują się także inne cenne obiekty i atrakcje turystyczne, takie jak Hala Stulecia, Park Szczytnicki czy Ogród Japoński. W 2018 roku ogród odwiedziło ok. 1,6 mln gości. Jest piątym najczęściej odwiedzanym ogrodem zoologicznym w Europie. Na wizytę w ZOO Wrocław trzeba zarezerwować 3 - 5 godzin, zwiedzanie samego Afrykarium zajmuje około 2 godzin. Jest mnóstwo zwierząt do zobaczenia, a czas szybko ucieka, zwłaszcza, gdy wkoło jest tyle interesujących okazów. Wśród atrakcji dla dzieci we Wrocławiu, ZOO jest jedną z największych. Ogród nigdy się nie nudzi, a oglądanie życia zwierząt to wspaniała przygoda, dlatego już od najmłodszych lat warto zabierać dzieci do ZOO Wrocław.

Trochę historii

IMG 7291
Ogród Zoologiczny we Wrocławiu otwarto w XIX wieku, dokładnie w 1886 roku. Jest on najstarszym ogrodem w Polsce. Dlatego odwiedzając go warto zwrócić także uwagę na zabytkowe budowle. W skład infrastruktury ogrodu wchodzi kilka wartościowych obiektów z XIX wieku, takich jak Baszta niedźwiedzi, Dom dużych drapieżców, Słoniarnia, pawilony małp i ptaków. Początkowo ZOO Wrocław miało powierzchnię kilkunastu hektarów, na których żyło 189 zwierząt, w tym daniele, lamy, wielbłądy, niedźwiedzie, wilki i jedna zebra. W 1875 roku zwierząt było już 800, a najbardziej oryginalnym nabytkiem stał się słoń indyjski. Ogród był sukcesywnie rozudowywany, na przełomie XIX i XX wieku żyło w nim 1600 zwierząt. Zamknięty po I wojnie światowej, ponownie otwarty w 1927 roku. Lata 1935 -1945 to okres rozbudowy infrastruktury, jej ulepszania i tworzenia miejsc dla nowych gatunków zwierząt, powstały nowe wybiegi i baseny. Po wojnie otwarto ZOO w 1948 roku. W 1965 roku rozpoczął się czas Hanny i Antoniego Gucwińskich, którzy zdobyli ogromną popularność dzięki telewizyjnym opowieściom w cyklu „Z kamerą wśród zwierząt”. Program był emitowany od 1971 do 2002 roku. Od 2007 roku ogrodem kieruje dyrekcją Radosław Ratajszczak. Dzisiaj to nie tylko placówka, której celem jest rozrywka i popularyzacja wiedzy o zwierzętach, ale także instytucja zaangażowana w ratowanie gatunków zagrożonych. W 2014 roku otwarto Afrykarium - prawidzwy hit turystyczny. To kompleks 21 basenów, w których żyją ryby, gady, ptaki i ssaki z rejonu Afryki, powstały nowe wybiegi dla rysi, wilków i niedźwiedzi oraz fokarium, wyspa lemurów i motylarnia. Wyremontowano także inne części ogrodu zoologicznego.


Niesamowite miejsce z misją

Afrykarium 43
ZOO Wrocław to nie tylko zwierzęta i ich pokazywanie publiczności. To wiedza, edukacja i ochrona zagrożonych gatunków, przyrody, troska, opieka i miłość do każdego żyjącego wśród ludzi stworzenia. Zwierzęta można by wymieniać bardzo, ale to bardzo długo, skoro jest ich ponad 14 tysięcy … nie będziemy próbowali. Wspaniałe miejsce, jakim jest wrocławskie ZOO ma swoją misję. Pełni zaszczytną rolę ambasadora zwierząt w świecie ludzi. To zobowiązuje. Misją ZOO Wrocław jest walka o zachowanie bioróżnorodności w trosce o przetrwanie dla przyszłych pokoleń, ochrona zagrożonych wyginięciem gatunków poprzez badania naukowe, hodowlę zachowawczą i przywracanie ginących gatunków do środowiska naturalnego, a także tworzenie przyjaznego zoo dla zwierząt i ludzkich gości. Ogród prowadzi działania zgodne ze swoją misją: upowszechnia wiedzę o bioróżnorodności, ratuje i zachowuje zagrożone gatunki, wiedząc, że to ważne dla przyszłych pokoleń. Przy ZOO działa fundacja, która pomaga w tych działaniach. Fundacja DODO wspiera światowe programy, których celem jest ochrona krytycznie zagrożonych gatunków zwierząt. To ważny cel, aby zachować cenne gatunki dla przyszłych pokoleń.


Czego tu nie ma!

DSC05587
ZOO Wrocław to wspaniała atrakcja turystyczna dla dzieci, miejsce relaksu dla dorosłych, stwarzające wspaniałe możliwości na mądre spędzanie wspólnego rodzinnego czasu. To atrakcja turystyczna Wrocławia dla wszystkich pokoleń. Kto mieszka w ZOO? Duże i małe ssaki, gady, ptaki, ssaki, ryby, motyle i wiele innych. Ogród zoologiczny nigdy się nie nudzi, przybywa nowych zwierząt. Spotkamy tutaj m.in.: lwy, wilki, tygrysy, słonie, alpaki, pingwiny, kameleony, lemury, pantery, żółwie, żyrafy, wielbłądy, hipopotamy, żubry, cudowne kolorowe ptaki z różnych części świata, faunę morską, dziwy i cuda przyrody, niesamowite okazy. We wrocławskim ZOO przybywa zwierząt, na świat przychodzą nowe, a maluchy budzą radość i wzruszenie wśród gości ogrodu. Podczas zwiedzania nie można zatem przegapić również młodych mieszkańców ogrodu. Warto uważnie się rozglądać, aby nie przegapić jego najmłodszych mieszkańców.


Afrykarium zachwyca

Afrykarium 2
Ogromnym powodzeniem u zwiedzających cieszy się Afrykarium. Ciekawe rozwiązanie architektoniczne, gdzie w jednym pawilonie zgromadzono mnóstwo okazów wspaniałych zwierząt i roślin z dżungli. Afrykarium posiada trzy kondygnacje, z czego jedna znajduje się pod ziemią. Powierzchnia użytkowa pawilonu to blisko 9000 m kw., ekspozycje zewnętrzne zajmują powierzchnię blisko 7500 m kw. Wymiana, czyli przefiltrowanie wody w każdym zbiorniku trwa około godziny. Aby zasolić basen Morza Czerwonego i wyprodukować wodę morską, potrzebne jest około 140 ton soli. Pomysłodawcą i autorem założeń koncepcyjnych i nazwy Afrykarium, powstałej z połączenia słów Afryka i Akwarium, jest Radosław Ratajszczak, prezes spółki ZOO Wrocław. Główna myśl przewodnia tego miejsca to prezentacja różnorodnych ekosystemów związanych ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu, pod ogólnym hasłem „życiodajne wody Afryki”. To pierwsze w Polsce oceanarium oraz jedyne na świecie, które poświęcone jest faunie i florze jednego kontynentu. Oceanarium we wrocławskim ogrodzie zoologicznym to jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce.

Kogo można tu spotkać? Mieszkańców Morza Czerwonego oraz mieszkańców jego plaż i rafy koralowej, takich jak jedne z największych żółwi lądowych świata, czyli żółwie pustynne oraz bajecznie kolorowe ryby rafy koralowej. W podziemiach Afryki Wschodniej na turystów czekają hipopotamy nilowe, mrówniki, endemiczne ryby słodkowodne jezior Malawi i Tanganiki, które zachwycają kształtami i kolorami. Zobaczymy tu dik diki, jedne z najmniejszych antylop na świecie, naziemne wiewiórki przylądkowe oraz mangusty. Kanał Mozambicki to kolejne miejsce Afrykarium. Wizyta w podwodnych tunelach robi duże wrażenie, zwłaszcza, że odwiedzających otaczają rekiny czarnopłetwe, szare, brunatne i lamparcie, płaszczki i inne ryby oceaniczne. Radość sprawi turystom małym i dużym obserwowanie pingwinów przylądkowych i kotików afrykańskich. Mieszkają tu też zachwycające meduzy, niebezpieczne skrzydlice i mureny oraz mało poznane, świecące w mroku głębin latarniki. Wycieczkę kończy wizyta w dżungli, otaczającej rzekę Kongo.To niezwykłe miejsce, gdzie można zobaczyć piękno Afryki w dwie godziny. Ogromną zaletą tego miejsca jest to, że przebywamy blisko ryb, płaszczek i innych zachwycających okazów.


Gdzie i jak żyją zwierzęta?

 ABC5839a
Oprócz Afrykarium, w ZOO Wrocław nie mogło zabraknąć Terrarium, gdzie żyje największa liczba gatunków gadów i płazów w Europie. Można tu zobaczyć npa przykład wielkie warany z Komodo. Są tu także motyle, bo Motylarnia, to jedno z pomieszczeń Terrarium. Wystrój przypomina tropikalną dżunglę, a w niej gąszcz roślin, kolorowe kwiaty, a wśród nich motyle. Latają swobodnie wokół zwiedzających. Można tu obserwować proces przeobrażania się dorosłych osobników ze stadium poczwarki w motyle. Zanim pójdziemy w głąb ogrodu, na początku wita nas Sahara. To pierwszy pawilon, do którego trafimy po wejściu. Spotkamy tu na przykład dromadera, fenka oraz gryzonie, ptaki, bezkręgowce. Warto zwrócić uwagę także na antylopy. Niezwykle ciekawym mieszkańcem tego pawilonu jest antylopa - oryks szablorogi. To gatunek wymarły w naturze na skutek polowań. Zachwyca nie tylko kolorem sierści, która idealnie pasuje do piasków pustyni, ale również przystosowaniem do pustynnych warunków życia, bo potrafi wytrzymać bez wody trzy razy dłużej od wielbłąda. Innym, niezwykłym mieszkańcem Sahary jest fenek, czyli lisek pustynny. Można powiedzieć, że cały jego organizm to jedno wielkie przystosowanie do życia w ekstremalnych warunkach. Nie brakuje tu również najbardziej znanych mieszkańców terenów pustynnych i półpustynnych, czyli wielbłądów jednogarbnych - dromedarów i osłów domowych. Pantery, jak sama nazwa wskazuje, żyją na Terytorium Panter, w kompleksie, który zbudowano z myślą o hodowli zachowawczej dwóch zagrożonych gatunków dzikich kotów pochodzących z Azji - panter śnieżnych i panter mglistych.

Chcesz zobaczyć wilka? Odwiedź Wilczą Ostoję, czyli wybieg dla wilków. Ptaszarnia, czyli królestwo ptaków mieści się w zabytkowym i jednym z piękniejszych budynków ogrodu zoologicznego. W pawilonie można obserwować rzadkie i zagrożone gatunki ptaków z Azji Południowo-Wschodniej, Ameryki Południowej oraz Nowej Gwinei. Jest tu kolorowo i gwarno, pawilon zamieszkują m.in. ara szafirowa, papużka ostrosterna, szpak balijski, amazonka pąsowa. Mieszkają tu także koroniec plamoczuby i jeden z ptaków rajskich - czarownik. Punktem obowiązkowym w Ptaszarni są dzioborożce palawańskie, bo wrocławski ogród jest jedynym na świecie, któremu udaje się od kilku lat rozmnażać ten rzadki gatunek, któremu grozi wyginięcie w naturze. Szukajcie go zatem! Ryby spotkaliśmy już w Afrykarium, a teraz idziemy do ich tradycyjnej ostoi, czyli Akwarium. To pawilon skrywający jedne z najciekawszych, najrzadszych i najbardziej zagrożonych gatunków ryb z egzotycznych stron świata. Warto zatrzymać się przy kaczorkach celebeskich, przy szkaradnicy, słynącej z doskonałego kamuflażu, dzięki któremu skutecznie poluje na swoje ofiary. W wielu akwariach zgromadzono liczne gatunki koralowców oraz pławikoniki. Odwiedzający ogród będą mogli podziwiać ryby morskie i słodkowodne oraz stanąć oko w oko z piraniami. Akwarium zamieszkują także rzadkie gatunki ryb, takie jak płaszczki plamiaste oraz kaczorki celebeskie – niewielkie, mało efektowne, ale ciekawe, bo wymarłe w naturze. Będąc w ZOO Wrocław trzeba oczywiście zajrzeć do Słoniarni, wszak dzieci i dorosli kochają słonie! Są piękne, majestatyczne i cudnie opiekują się swoimi dziećmi. Poza tym mieszka tu afrykański hipopotam karłowaty i południowoamerykańskie tapiry anta oraz największe gryzonie świata – kapibary.

Pawilon Madagaskar to kolejny przystanek podróży po ZOO. Popularnymi mieszkańcami tej wyspy są lemury, karaczany i uwaga … nietoperze! Poznamy tu bioróżnorodność gatunkową wyspy. Jej izolacja od Afryki spowodowała, że na drodze ewolucji równoległej powstało tam wiele niezwykłych gatunków, których nie spotkacie nigdzie indziej! W Krokodylarni spotkamy nie tylko te budzące strach gady. Są też innych oraz kilka gatunków ssaków. Najbardziej rozpoznawalne i najczęściej odwiedzane są surykatki. Zobaczymy tu również wiewiórki. Czas na małpy! Tu dzieci i dorośli spędzają mnóstwo czasu na obserwacji tych jakże podobnych do człowiek zwierząt. Opiekują się dziećmi, walczą, nawiązują kontakty, są energiczne, nie można oderwać od nich wzroku. Szczególnie przyciąga odwiedzających Pawilon Małp Człekokształtnych. Szympans jest z spokrewniony z człowiekiem aż w 98,4 procentach.

We wrocławskim ZOO szympansy można obserwować nie tylko wewnątrz pawilonu, ale również na wybiegu zewnętrznym. Obie przestrzenie zostały przygotowane specjalnie dla szympansów. Liczne „zabawki” i zmieniający się wystrój zapobiegają nudzie, która u tak inteligentnych zwierząt nie jest wskazana. Jest to doskonałe miejsce na obserwację szympansów - jak się bawią, zachowują i jak funkcjonują w grupie. Szympansy są gatunkiem najbardziej spokrewnionym z człowiekiem. Pisarz Jerzy Pilch opisywał swoje wrażenia, gdy jako dziecko po raz pierwszy zobaczył w ZOO małpy. To było dla niego niesamowite i trochę przerażające przeżycie. Tak bardzo przypominały mu ludzi. Małpiarnia była jednym z pierwszych obiektów otwartych w 1866 roku. Zwiedzający ZOO mogą zobaczyć m.in. zagrożone wyginięciem makaki czubate, wyjce oraz leniwce. Na Ziemi żyje około 235 gatunków małp właściwych i małpiatek, a większość zagrożona jest wyginięciem, dlatego warto je podziwiać i oglądać. Ciekawe są na przykład makaki czubate - zagrożony gatunek, mieszkający na indonezyjskiej wyspie Celebesie. Wyróżnia je irokez na czubku głowy. Warto zwrócić uwagę także na lwiatkę złotogłową. Te niewielkie małpy sw naturze żyją w Brazylii. Terai zajmują przedstawiciele gatunków w naturze występujących w Azji, takie jak nosorożec indyjski, gibon czapkowy oraz mundżaki indyjskie. Mieszkają tu także kotki rude – najmniejsze dzikie koty świata. Można jes dostrzec w zewnętrznej wolierze lub na wewnętrznym wybiegu. Ulubioną atrakcją najmłodszych gości ogrodu zoologicznego są Ranczo i Dziedziniec Zwierzęcy. Otwarte pawilony dają rzadką możliwość dotknięcia zwierząt gospodarczych - kóz, owiec, a także poznania ich roli w życiu człowieka. Zwierzęta można karmić i głaskać, po prostu być blisko nich. Daje to dzieciom mnóstwo radości. Fauna i flora Odry prezentowana jest w Odrarium. Ekspozycja prezentuje ponad 60 gatunków ryb i roślin.


Pokazowe karmienia

papuga 3
Wśród propozycji ZOO Wrocław i jego atrakcji dla dzieci i dorosłych, na szczególne miejsce zasługuje możliwość zobaczenia jak karmi się zwierzęta. Najmłodsi bardzo to lubią i warto zapoznać się z godzinami karmienia poszczególnych zwierząt. Jest to niebywała okazja przyjrzenia się z bliska zwierzętom, które w czasie odwiedzin gości prowadzą swoje spokojne życie i mogą spać, schować się za drzewem czy murkiem. Wtedy są mało widoczne. Gdy zgłodnieją, wyjdą z pewnością i będzie można je zobaczyć. Oczywiście zwierzęta są karmione w zależności od ich indywidualnych potrzeb, pory pokazowego karmienia przygotowano specjalnie dla gości ZOO Wrocław. Lubiane przez wszystkich, majestatyczne i piękne żyrafy siatkowane są karmione codziennie o godz. 9.15 (przy ładnej pogodzie), pantery mgliste we wtorki o 10.30, pantery śnieżna w czwartki o tej samej porze. Codziennie o godz. 11.00, gdy pogoda dopisuje, można obserwować jak jedzą pawiany masajskie. O tej samej godzinie w Afrykarium są karmione hipopotamy, a w pawilonie Teri – nosorożce indyjskie. Codziennie w Afrykarium o godz. 12.00 i 15.00 karmi się kotiki, a o 12.00 – żółwie pustynne. Chcesz zobaczyć karmienie słoni indyskich? Odwiedź ZOO w weekend o 12.30. Foki są karmione codziennie o 12.00, a jeżozwierze indyjskie o 13.00. Kolczatki są karmione o godz. 13.00 w drugą środę miesiąca, w małpiarni. Karmienie rekinów w Arfrykarium odbywa się w środy i piątki o godz. 13.30, a o 14.00 codziennie można zobaczyć jak jedzą pingwiny przylądkowe. Renifery – codziennie o 14.00, a piranie - w Akwarium, w niedzielę o 15.00. Warto wybrać się z dziećmi na jeden lub kilka interesujących pokazów.


Rodzinnie, wesoło i ciekawie

DSC08624
Atrakcji dla dzieci jest w ZOO Wrocław sporo. Kolejną z nich są jazdy konne, na kucykach. Odbywają się na wydzielonym wybiegu tak lubianego przez dzieci Rancza, pod opieką prowadzącego. Z przejażdżek mogą skorzystać dzieci do lat 10. Każde dziecko korzystające z jazdy konnej musi mieć na głowie kask ochronny, jazda polega na przejechaniu 1 okrążenia trasy i odbywa się gdy nie pada deszcz. Przed jazdą należy zakupić bilet w automacie i wręczyć go do skasowania prowadzącemu jazdy. Udogodnieniem i pomocą w zwiedzaniu ogrodu z małymi dziećmi jest zwiedzanie meleksem. To propozycja dla rodzin, które chcą w jeden dzień zobaczyć wszystko co najciekawsze. Zwiedzanie odbywa się z edukatorem, który opowie o mijanych częściach ogrodu i jego mieszkańcach. Godzinna trasa obejmie teren całego zoo, ale plan jest elastyczny. Przed rozpoczęciem kursu można wskazać punkty lub gatunki zwierząt, które nas szczególnie interesują. ZOO można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem. Z ekspertami można poznać wiele ciekawostek na temat zwierząt, edukatorzy odpowiedzą też na pytania. ZOO przygotowało również ofertę zwiedzania Afrykarium z edukatorem. To specjalna oferta zwiedzania oceanarium z edukatorem dla grup zorganizowanych. Przewodnik-edukator przybliży odwiedzającym życie rafy koralowej Morza Czerwonego, opowie o zwierzętach Afryki Wschodniej i bogactwie podwodnego świata głębin Kanału Mozambickiego z rekinami żarłaczami, płaszczkami oraz żółwiem morskim zielonym, przybliży życie mieszkańców plaż Wybrzeża Szkieletów, oraz świat Dżungli Kongo z krokodylami nilowymi, manatami i wolno fruwającymi ptakami. Dzieci uwielbiają pamiątki z wycieczek. Można wzbogacić kolekcję także o gadżety z ZOO Wrocław. Będą przypominały o tej niezwykłej atrakcji turystycznej Wrocławia. Do nabycia pamiątki: kalendarze, monety, zdjęcia, kubki, breloki, pluszaki i wiele innych. Wszystkie będą miłym wspomnieniem spotkanych zwierząt. Medale pamiątkowe to świetna pamiątka z wizyty we wrocławskim ogrodzie. Monety są dostępne w automatach w kilku miejscach ogrodu. Łatwo je znaleźć.


Zaplanuj odwiedziny w świecie zwierząt


ZOO Wrocław jest czynne we wszystkie dni tygodnia, także w święta państwowe i kościelne. Ogród można zwiedzać jeszcze przez godzinę po zamknięciu kas biletowych. Bilety do ogrodu zoologicznego we Wrocławiu można kupić w kasach, automatach biletowych oraz online. W kasach kupimy każdy rodzaj biletu: bilety indywidualne i grupowe, imienne karty roczne i oferty specjalne ZOO Wrocław. Bilety w kasach ZOO kupisz tylko w dniu zwiedzania, możliwa jest płatność gotówką lub kartą. Jedynie w dniu odwiedzin ogrodu kupimy bilety w automatach - płatność kartą. Możemy także kupić bilety bez wychodzenia z domu drogą elektroniczną. Po opłaceniu zamówienia bilety są przesyłane w wersji PDF na podany adres e-mail. Online można kupić bilety indywidualne: normalne, ulgowe i studenckie. Pozwala to uniknąć stania w kolejce do kasy, a kolejki czasem bywają bardzo długie, zwłaszcza w słoneczne weekendy. Dzieci do 3 lat oraz seniorzy, którzy ukończyli 75 lat (wymagane okazanie dowodu osobistego) - mają wstęp bepzłatny na podstawie kuponu kontrolnego - do odebrania w kasach ZOO w dniu zwiedzania. ZOO Wrocław stosuje także system zniżek. Przysługują one dzieciom w wieku 3 -7 lat, uczniom szkół podstawowych oraz średnich do ukończenia 21. roku życia, dzieciom oraz młodzieży od 7 do 18 lat, nieobjętym obowiązkiem szkolnym z powodu choroby lub niepełnosprawności, emerytom i rencistom, osobom niepełnosprawnym oraz ich opiekunom, a także posiadaczom Wrocławskiej Karty Seniora. Można kupić także bilet rodzinny oraz kartę roczną wstępu do ZOO. Ponieważ stolica Dolnego Śląska oferuje wiele atrakcji turystycznych, także tych przeznaczonych dla rodzin, można zaopatrzyć się w bilet łączony - Bilet Rodzinny ZOO + Hydropolis. Mogą z niego skorzystać 2 osoby dorosłe wraz z maksymalnie 3 podopiecznymi do 26. roku życia (gdy się uczą). Taki bilet upoważnia do jednorazowego, wspólnego wejścia i całodziennego pobytu w ZOO oraz wspólnego, jednorazowego wejścia i całodziennego pobytu w Hydropolis w terminie 30 dni od daty zakupu biletu. Ciekawa oferta dla chcących lepiej poznać to, co oferuje Wrocław. Dla chętnych przewidziano także możliwośc skorzystania z zajęć edukacyjnych. Trwają około godzinę, należy do nich doliczyć koszt wejścia na teren ZOO. Wrocławski ogród bowiem nie tylko bawi i zachwyca, ale także uczy i inspiruje. W Punkcie Obsługi Klienta oraz w automatach na terenie ZOO można kupić mapę ZOO, która pomoże poruszać się po ogrodzie, ułatwi zwiedzanie i poznawanie jego mieszkańców. Ceny biletów są zróżnicowane. Bilet normalny kosztuje 60 zł, ulgowy dla dzieci powyżej 3. roku życia do 21. roku życia, emerytów, rencistów i osób niepełnosprawnych - 50 zł. Również studenci zapłacą 50 zł. Bilet rodzinny - 2 dorosłych i maksymalnie trójka dzieci - 195 zł. ZOO oferuje także bilety grupowe. Normalny bilet grupowy (minimum 15 osób) kosztuje 50 zł za osobę, bilet ulgowy grupowy - 40 zł. Zajęcia edukacyjne - 10 zł za osobę.


Zwiedzanie z aplikacją


A teraz coś dla tych, którzy lubią mieć wszystko dokładnie zaplanowane. Ogród można zwiedzac także, korzystając z ułatwień aplikacji mobilnej. Aplikacja ZOO Wrocław Mapa to narzędzie pozwalające odnaleźć 50 najpopularniejszych gatunków zwierząt mieszkających we wrocławskim ZOO. Daje możliwośc korzystania z gotowej trasy zwiedzania w zależności od potrzeb - dłuższej lub krótszej. Aplikacja daje także możliwość modyfikacji tras zwiedzania, program typuje optymalną trasę wycieczki i pokieruje zwiedzającego tak, by nie ominął żadnego zwierzęcia. Mamy tu także informację o porach karmienia zwierząt. Dla miłośników mediów społecznościowych tez przygotowano nie lada ułatwienie. Na mobilnej mapie ZOO użytkownicy znajdą sześć punktów oznaczonych ikoną aparatu. Gdy dotrą do tych oznaczonych miejsc, aplikacja umożliwia wykonanie wirtualnej pocztówki, udostępnienie jej w mediach społecznościowych lub przesłanie znajomym. Wirtualna mapa ułatwi znalezienie wyjścia z ogrodu, toalety czy baru. Jest pomocna dla rodziców z dziećmi.


Jak dojechać?


Do wrocławskiego ZOO można dojechać komunikacją miejską - trwamwajami i autobusami. Kursują tam tramwaje nr 1, 2, 4, 10 i 16. Trzeba wysiąść na przystankach Hala Stulecia lub ZOO. Dojedziemy także autobusami linii: 115, 145 i 146 (do przystanku Hala Stulecia). Odwiedzający, chcący przemieścić się dworca kolejowego Wrocław Główny, muszą przejśc na ul. Peronową i wsiąśc do autobusów 145 lub 146, które zatrzymują się na przystanku Hala Stulecia. Z dworca PKP do ZOO jedzie także tramwaj nr 2 (przystanek ul. Piłsudskiego). Z lotniska można dojechać taksówką lub komunikacją miejską.


Gdzie zaparkować?


Przyjeżdżający do ZOO samochodem mają wiele mozliwości zaparkowania. Płatny parking znajduje się przy Hali Stulecia. Niedaleko znajduje się całodobowy, płatny parking podziemny, który ma ponad 800 miejsc, w tym 20 miejsc dla autokarów. Z parkingu do ZOO dojść można kładką nad ul. Wróblewskiego. Parking znajduje się przy Hali Stulecia (wjazd od ul. Kopernika). W pobliżu ZOO Wrocław są także parkingi przy ulicach Mickiewicza, Wróblewskiego, Parkowej. Miejsc postojowych warto szukać także wzdłuż ulic Parkowej, Bartla i Pasteura.
Do ZOO zawsze się wraca
Wizyta w ZOO Wrocław to obowiązkowy punkt pobytu we Wrocławiu. W ciągu kilku godzin mamy szansę poznać rzadkie i oryginalne zwierzęta ze wszystkich kontynentów. Ta atrakcja turystyczna dla całej rodziny przyciąga jak magnes turystów z całej Polski. ZOO ciągle się rozwija, jest nowoczesne, widac w nim pasję i oddanie zwierzętom. W ciągu kilku lat powstały nowe wybiegi, m.in. dla niedźwiedzi brunatnych, gibonów, pand małych, nosorożców. Przybyło i wciąż przybywa nowych lokatorów, w tym zwierząt wyjątkowo rzadkich, jak okapi, manaty, pantery śnieżne i mgliste. Zawsze są witane z radością. Dzisiaj w ogrodzie żyje około 14 tys. zwierząt reprezentujących 1100 gatunków. Niezpomnianą atrakcją Wrocławia jest Afrykarium, czyli unikatowe na skalę światową oceanarium prezentujące wyłącznie gatunki zamieszkujące Czarny Ląd - od plaży Morza Czerwonego po dżunglę Kongo. Zachwycają m.in. żółwie, kolorowe ryby, hipopotamy, płaszczki, rekiny, pingwiny i krokodyle oraz zjawiskowe manaty. Dzieci uwielbiają obserwowac pingwiny! Kto raz odwiedził ZOO Wrocław, będzie chciał tu wrócić. Kazda wizyta w ogrodzie jest niepowtarzalna i niesie nowe, cudowne wrażenia.